
Popis akce
Výstava v Kunsthalle Praha je zaměřená na fenomén bohémy. Pokrývá období od padesátých let minulého století až do počátku nultých let tohoto milénia a zahrnuje různá média, převážně fotografii, video a malbu. Kaleidoskopický zážitek končí na přelomu století, kdy bohéma – ač stále celosvětový fenomén – začíná ztrácet na obrátkách kvůli prudkým společenským proměnám.
Už od svého zrodu v polovině 19. století v Paříži byla myšlenka bohémství významnou složkou umělecké identity. Bohemia jakožto region, tedy Čechy v latině, propůjčila své jméno kulturnímu hnutí a životnímu stylu. Jeho hodnoty vždy vycházely z oddanosti umění v nejrůznějších podobách, z přijetí plné svobody, odmítání práce a konvenčních ambicí, a to i za cenu chudoby.
Po více než století Paříž zůstala světovým centrem bohémského života. Výstava přináší nové pohledy na bohému druhé poloviny 20. století na několika místech celého světa, včetně Paříže, New Yorku, Londýna, San Francisca, Vancouveru, Teheránu, Záhřebu, Prahy nebo Pekingu. Kromě chronologického exkurzu do legendárních bohémských scén se věnuje i rozdílům a návaznostem, jimiž se různé projevy tohoto hnutí vyznačují. Výstava návštěvníky a návštěvnice zve na cestu do samých center bohémů, mezi komunity lidí, kteří se rozhodli žít mimo mainstreamové hodnoty a vytvářet vlastní umělecké subkultury. Se zaměřením na představy o fenoménu v průběhu času, vykresluje každý díl expozice jednu dekádu druhé poloviny 20. století a klíčovou metropoli, která reprezentovala jedinečný aspekt mezinárodní bohémské kultury.
Díky mezinárodním výpůjčkám z muzeí jako jsou Bronx Museum of the Arts, Art Institute of Chicago, Museum of Fine Arts v Houstonu, Jewish Museum v New Yorku, sbírky M+ Sigg Collection, Walker Art Center a J. Paul Getty Museum i ze soukromých sbírek a galerií jako jsou Marian Goodman Gallery, David Zwirner a Pace Gallery, zahrnuje výstava celkem sedmasedmdesát uměleckých děl.