Den architektury

13. ročník oslav mezinárodního dne architektury nabídne široké veřejnosti opět pestrý program.

Popis akce

Spolek KRUH prostřednictvím festivalu umožňuje nahlédnout na své okolí nevšední optikou pod vedením architektů, historiků a odborníků, kteří jim přibližují zajímavosti z jejich čtvrtě, bydliště i širšího okolí. Den architektury není jen architektura a urbanismu, ale i širší souvislosti, které stojí na pozadí vzniku každého domu, parku, čtvrtě či města.

Letošní ročník proběhne s mottem Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století.

Festival připomene dílo výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let a také osobnost architekta Karla Pragera, který se narodil před 100 lety.

  • Po Santiniho pražských stopách se můžete vydat například do tzv. Valkounského domu, který vlastnil a přestavěl, či Morzinského paláce – budovy velvyslanectví Rumunska. Santini stál dále u návrhů Kolowratského (Thunovského) paláce na Malé Straně, kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, kde bude k vidění běžně nepřístupné Santiniho schodiště. Je také autorem svatých schodů u kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého. Nejen v Praze ale i na řadě míst v regionech se o odborný výklad postará historička architektury Radomíra Sedláková a další odborníci na Santiniho tvorbu. V Praze a Hradci Králové připomene Santiniho i inscenace Divadelního spolku Jedl.
  • Jméno Karla Pragera je spojováno zejména s mezinárodním proudem brutalismu. Program však pokryje celé jeho tvůrčí období, od rané tvorby po vizionářské přístupy. V rámci festivalu mohou zájemci v Praze zavítat například do Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, areálu Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji, na Novou scénu Národního divadla či do někdejšího sídla Sdružení projektových ateliérů (v současnosti sídlo IPRu).

Festival se koná u příležitosti Světového dne architektury, který je oficiálně stanoven na první říjnové pondělí. Vznikl s cílem otevřít tento obor laické veřejnosti v širších souvislostech. Organizátoři chtějí poukázat zajímavým a sdělným způsobem na prolínání současné i historické architektury, to vše při zachování vysoké odborné úrovně. Jak svědčí vzrůstající zájem veřejnosti, získalo si toto pojetí širokou popularitu.

Součástí Dne architektury je tradičně i festival Film a architektura, který nabídne na dvě desítky filmů v sedmnácti českých a slovenských městech.

Zobrazit na mapě
Datum konání: 29. 9. 2023 - 5. 10. 2023

Praktické informace

  • Architektonické exkurze do běžně nepřístupných budov Hurá dovnitř!procházky, cyklovyjížďky, přednášky, workshopy nebo filmové projekce věnované architektuře.
  • Na některé akce je nutná předchozí rezervace. 
  • Program v Praze ZDE

Kontakty

Různá místa
11000 Praha


https://www.denarchitektury.cz/