
Popis akce
Věstonické venuše byla nalezena v roce 1925 týmem archeologa Karla Absolona ve zbytcích pravěkého ohniště na sídlišti lovců mamutů mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi společně s kamennými nástroji a zvířecími kostmi. 11,5 centimetru veliká soška, která je dokladem počátků keramiky, je vystavována pouze ojediněle a v Národním muzeu je k vidění její originál.
Výstava nabízí až 30 tisíc let staré artefakty pocházející především z Dolních Věstonic, Pavlova, Předmostí a jeskyně Pekárny, jako jsou náhrdelníky, čelenky, náramky či prsteny a mnoho dalších předmětů z typických dobových materiálů včetně mamutoviny, kostí, zubů, kamene, jantaru nebo dokonce lastur. Šperky či dekorace oděvů plnily v průběhu starší doby kamenné nejen svou základní zdobnou funkci, byly také předmětem směny, fungovaly jako milodar, oběť či léčivý prostředek, a mohly prezentovat příslušnost k určitému etniku či společenské postavení majitele. Zároveň jsou dokladem umělecké úrovně, schopností a technologických dovedností tehdejších lidí.
Součástí výstavy je také rekonstrukce unikátního paleolitického trojhrobu z Dolních Věstonic či originál tzv. loutky z hrobu šamana z Brna.