Divadlo Na zábradlí

Moderní činoherní divadlo se zaměřením na hry, které mají potenciál rezonovat v současné společnosti. Svěží dramaturgie divadla se neomezuje pouze na interpretaci hotového textu, rozšiřuje jej o hlubší kontexty a inovativní estetiku. Ne nadarmo bývá označováno jako „Mekka českého moderního divadla“.

Popis akce

Divadlo Na zábradlí se v létě objeví v netradičních lokacích, jako je například Valdštejnská zahrada Senátu České republiky nebo v šapitó Azyl78. Kromě inscenace Ahoj vesmíre!, kterou uvede v Pražském Planetáriu, sehraje v senátních zahradách oceňované inscenace Korespondence V+W a Mýcení. V šapitó Azyl78 pak uvede Zlatou pláž v režii Jana Prušinovského, která měla premiéru loni v září, ale kvůli vládním nařízením jí mělo možnost zhlédnout pouze premiérové publikum.

 

V domácím prostředí divadla se můžete těšit na další naše tradiční a populární inscenace, jako jsou například Hamleti, Macbeth – Too Much Blood nebo Kyjem po kebuli.

Vstupenky na představení je možno zakoupit zde.

 

Na co se v létě můžete těšit?

Ahoj vesmíre!

Odpoledne 20. srpna 1977 ve dvě hodiny a dvacet devět minut startuje z mysu Canaveral vesmírná sonda Voyager 2. Kromě vědeckého vybavení nese na své palubě i oválnou plaketu, v níž je uložena Zlatá deska – poselství určené mimozemským civilizacím. Je na ní nahráno například 55 pozdravů v nejrůznějších jazycích, hodinový záznam mozkových vln a 27 skladeb, které mají Zemi nejlépe reprezentovat. Autorská inscenace v režii Jana Mikuláška vychází z procesu vzniku Zlaté desky a z ústřední otázky, před kterou stanul tým Carla Sagana. Co o nás chceme bytostem z kosmu vlastně sdělit? A co se o nás nesmí nikdy dozvědět? Můžou nám cizí bytosti mimo sluneční soustavu vůbec rozumět? A rozumíme sami sobě?

Korespondence V+W

„Život herecký je strašný — někdy vůbec ne.“ Korespondence Voskovce a Wericha je silnou výpovědí o životě dvou mimořádných lidí v nelehké době. Vzájemné listy legendárních tvůrců Osvobozeného divadla, jejichž cesty se po únoru 1948 rozešly, jsou strhujícím svědectvím nejen jejich originality a umělecké zralosti, ale současně odhalují i osudy těchto významných osobností v bipolárním světě, plném železných opon a studených válek. Tyto dopisy, které například u Jiřího Voskovce představují vrchol jeho poválečné literární tvorby, jsou neocenitelným dokladem duchovního světa V+W.

Kyjem po kebuli

„Obyvatelé Mariánských ostrovů dokážou z lidské kostry vyrobit dvanáct oštěpů, a čím větší je tělo, tím lepší a větší jsou z něj oštěpy. Z tohoto důvodu ovšem tito divoši pociťují velkou touhu zabít člověka vysoké postavy.“ (Augustin Strobach, 21. května 1683) Autorská inscenace vychází z dopisů Augustina Strobacha, jezuitského misionáře a jihlavského rodáka, který odjel na Mariánské ostrovy a už se nikdy živý nevrátil domů. Během misie pokřtil podle vlastních slov více jak čtyři sta divochů, sezdal na sto párů, naučil místní pěstovat kukuřici, a nakonec byl ubit kyjem při krvavé vzpouře.

Mýcení

„Líbí se mi na Vás vaše duševní odvaha.“ Malý pokojíček napěchovaný obrazy a hosty se stává dusivě sevřeným dějištěm umělecké večeře, s jejímž začátkem se stále čeká na herce Národního divadla. Ze slavnostního setkání se stane hluboká, ironická i jízlivě zábavná sonda do života lepší společnosti. Přesné režijní vedení, herecká souhra a nápaditá scénografie přelévají divácké emoce od smíchu k pláči, od humoru a nadsázky k beznadějné zprávě o nás samých.

a mnoho dalších famózních představení…

Zobrazit na mapě
Datum konání: 1. 7. 2021 - 31. 8. 2021

Praktické informace

Kontakty

Annenské náměstí 5
Staré město
11533 Praha 1

+420 222 868 868; +420 222 868 870
https://www.nazabradli.cz/
pokladna@nazabradli.cz