Uměleckoprůmyslové museum – Galerie Josefa Sudka

Galerie je jednou z poboček Uměleckoprůmyslového musea. Nachází se v prostorách hradčanského domu U Luny, který od roku 1959 až do své smrti obýval český fotograf Josef Sudek (1896–1976). Výstavní program zahrnuje jak rozsáhlé dílo Josefa Sudka, tak i osobnosti moderní české fotografie s důrazem na meziválečnou tvorbu a dějiny fotografických pragensií od poloviny 19. století po současnost.

Historie objektu

Dům U Kamenného sloupu / Dům U Slunce a Luny

Dům stojí v místě, kde bývaly kdysi vinice a zahrady. Je barokní, nazvaný podle domovního znamení U Kamenného sloupu nebo podle nárožní plastiky U Luny. Dům byl přestavěn a zvýšen v r. 1706, kdy v něm bydlel barokní malíř a hradčanský měšťan Kristián Luna, spoluzakladatel barokního poutního areálu na Bílé Hoře. Tamtéž se podílel na výzdobě kostelíka Panny Marie Vítězné. Za něj bylo do současné polohy instalováno domovní znamení Kamenný sloup (Lapidea columna) a na něm byla osazena dřevěná soška Panny Marie Neposkvrněné (Immaculaty). Na fasádu byla umístěna dvě štuková alegorická poprsí Slunce a Měsíce s nápisem Sol a Luna od Michala Jana Josefa Brokoffa. Při rekonstrukci sloupu v 60. letech 20. st. se zjistilo, že není kamenný, jak se původně předpokládalo, ale štukový, vyztužený dřevěným trámem. V dolní části sošky Madony byla objevena dutina s kovovou schránkou a v ní německy psané pamětní listy z let 1728 a 1824. První zprávu napsal sám Kristián Luna.

V r. 1906 zakoupily dům sestry Kalašovy, z nichž jedna se zabývala malbou a grafikou, druhá literaturou a překládáním. Často za nimi přijížděla třetí sestra, slavná pěvkyně Klementina Kalašová, přicházel např. Jaroslav Vrchlický a další. Bydlel zde i básník Otakar Theer, kterého dům inspiroval k psaní. V r. 1934 dal Klub Za starou Prahu vlastní prostředky na opravu plastické výzdoby domu U Kamenného sloupu, vědom si toho, že je významnou pražskou památkou. V r. 1959 sem přestěhoval část své domácnosti z malého ateliéru na Újezdě fotograf Josef Sudek, který zde bydlel v přízemí v dvoupokojovém bytě až do své smrti v r. 1976. Rád pouštěl svým přátelům gramofonové desky ze své bohaté sbírky. Část domu zpřístupnilo veřejnosti Uměleckoprůmyslové museum, které zde v prostorách Sudkova bytu otevřelo komorní galerii a prezentuje zde dílo Josefa Sudka a dalších osobností moderní české fotografie.

O domě se vypráví pověst, že zde kolem projíždí na koni bezhlavý mnich ze Strahovského kláštera s hlavou v podpaží. Mnich třikrát odmítl jít zaopatřit umírajícího, když vyhrával v kartách s pocestným. Pocestný byl převlečený ďábel, a když se mu dal poznat, mnich pochopil, že s výhrou peněz prohrál duši. Rychle skočil na koně ve snaze dojet včas za umírajícím, ale ve chvíli, kdy jel kolem domu, stařec právě zemřel, kůň klopýtl, mnich spadl a srazil si hlavu.

Otvírací doba

říjen - březen

St, So, Ne: 11:00 - 17:00

duben - září

St, So, Ne: 12:00 - 18:00

Zobrazit na mapě

Kontakty

Úvoz 24
Malá Strana
11800 Praha 1

+420778543900
http://www.upm.cz
info@upm.cz