Planetárium Praha

1 bod

Hvězdárna a planetárium – to není totéž! Na hvězdárně se pozoruje skutečná obloha pomocí dalekohledu. V planetáriu jsou hvězdy promítané na strop nad diváky projektorem zvaným planetárium. A to pražské planetárium s průměrem promítací kopule 23 m a projekční plochou 843 m2 patří k největším na světě. Instalované optomechanické či digitální systémy dokáží vytvořit dokonalou iluzi vesmíru.

Popis objektu

AKTUÁLNÍ OTVÍRACÍ DOBA

PODROBNÉ INFORMACE O VSTUPNÉM

V pražském planetáriu můžete na největší promítací ploše v republice pozorovat hvězdy, ať je venku tma nebo světlo, jasno nebo deštivo. Kromě toho zde můžete shlédnout filmy promítané na celou oblohu (kopuli s průměrem 23,5 m), které vás doslova obklopí. Planetárium nabízí projekční systém s rozlišením 8K a jednu z nejlepší digitální obloh v ČR. Zhlédnout můžete také interaktivní výstavu.

Planetárium nabízí řadu výukových pořadů, exkurzí či přednášek pro všechny věkové kategorie. Program zahrnuje témata z oblasti astronomie, fyziky, chemie, biologie, zeměpisu a dalších příbuzných oborů. Cílem programů je rozvíjet vědomosti žáků a studentů a probouzet v nich zájem o technické předměty a vesmír.

Hvězdárny a planetárium nyní spojily své síly, aby Vás pod značkou Planetum rozmanitými způsoby co nejblíže přiblížily k vesmíru a poskytly vám ještě lepší zážitky. Přijďte se podívat na vesmír!

Historie objektu

PLANETÁRIUM JAKO APARATURA

Planetárium je původně název projekční aparatury, která byla vyrobena v Zeissových závodech v německé Jeně roku 1923. Na rozdíl od hvězdárny, kde se dalekohledem pozorují objekty na skutečné obloze v místě pozorovatele, planetárium umožňuje promítnout pohyblivé panorama vesmíru na kupoli, která oblohu pouze simuluje. Divák tak pozoruje umělou oblohu a nastavení planetária ho může přenést na jakékoli místo zeměkoule v jakékoli denní době.

Tato zajímavost se rychle šířila do celého světa, takže roku 1927 bylo planetárium ve Vídni, dále v Římě, Moskvě, New Yorku, atd. Roku 1956 bylo možno vidět první planetárium v Praze na výstavě přístrojů firmy Carl Zeiss Jena v budově Dopravního podniku v Holešovicích. Exponát měl u návštěvníků takový úspěch, že byl ministerstvem kultury zakoupen a několik měsíců umístěn v budově spořitelny na nám. Míru (dnes ÚMČ Praha 2). Poté byl natrvalo instalován v objektu Hvězdárny a planetária v Hradci Králové, kde slouží dodnes.

PLANETÁRIUM JAKO BUDOVA

Nutnost výstavby speciální budovy vyvstala roku 1954 po zakoupení většího přístroje (opět Carl Zeiss Jena) s projekční kupolí o průměru 23 m. Z různých možností bylo nakonec vybráno místo na okraji Královské obory, kde až do konce 50. let 20. století byla výletní restaurace s tanečním parketem a stáje pro jezdecké koně. Do dostavby nové budovy byl tento přístroj uložen v depozitáři Národního technického muzea.

Objekt Planetária byl postaven podle projektu arch. Jaroslava Fragnera, který vznikl původně jen jako studijní. Pro realizaci byl hodně upraven, hlavně z důvodu snížení finančního rozpočtu (chybí kamenné zábradlí, antické hlavice nosných sloupů, ve výklencích připomínajících zazděná okna mělo být původně 12 soch pracujících, atd.). Nezvyklá orientace hlavního vstupu do zeleně Stromovky počítala s vytvořením nové široké přístupové cesty právě z tohoto směru. To se naštěstí také neuskutečnilo — znamenalo by to rozsáhlý průsek vzrostlých stromů a keřů.

Planetárium bylo pro veřejnost slavnostně otevřeno 20. 11. 1960. V té době bylo jedno z nejmodernějších na světě a dodnes patří k největším. Od r. 1979 je součástí Hvězdáren a planetária hl. m. Prahy (společně se Štefánikovou hvězdárnou na Petříně a Hvězdárnou Ďáblice).

Přístroj, pro nějž byla budova postavena, sloužil plně do roku 1988 a po rekonstrukci je stále funkční, i když technicky zastaralý.

Počátkem 90. let minulého století zaujalo místo po původní aparatuře v astronomickém sále nové planetárium Zeissových závodů řízené soustavou počítačů nazvané Kosmorama (obsahuje 230 projektorů, 120 projekčních žárovek a pohání je 16 motorů). Oblohu může zobrazit i tak, jak vypadala kdykoliv v minulosti a jak bude vypadat v budoucnosti, může nasimulovat všechny typy zatmění Slunce a Měsíce, zobrazit komety, střídání fází Měsíce atd.

Postupně se změnila i doplňková projekční technika, přibyla širokoúhlá, celooblohová a panoramatická projekce a nový laserový projekční systém.

Zobrazit na mapě

Kontakty

Královská obora 233
Holešovice
17021 Praha 7

+420220999001
http://www.planetum.cz
planetarium@planetum.cz

„Aktualizovaný seznam zapojených ubytovacích zařízení pro rok 2021 bude zveřejněn v průběhu měsíce června, s ohledem na aktuální situaci. Děkujeme za pochopení.“