29. 10. 2021

Domovní znamení a jejich tajuplné příběhy

V dnešním světě díky rozvinutým technologiím již není problém zadat do navigace přesnou adresu a kdykoliv se snadno dostat tam, kam potřebujeme. Jak se však lidé orientovali dříve, zvlášť v dobách, kdy neexistovalo číslování domů? Odpověď na tuto otázku vám dají domovní znamení, kterých zejména v historickém centru Prahy najdete spoustu. Jsou s nimi spojené neuvěřitelně zábavné příběhy a mýty. Během našich vycházek vám průvodci odhalí tajemství domovních znamení, o kterých jste neměli ani tušení.

Starým Městem nebo Malou Stranou?

Zaujal vás název domu U Tří divých mužů a rádi byste se dozvěděli, jak k němu vlastně přišel? Jen lehce naznačíme, že historka se týká tří lidožroutů. Chcete-li však slyšet celou historii jeho jména, budete muset vyrazit na vycházku přímo s našimi průvodci. Ti se s vámi rádi podělí o všechny peprné detaily.

Protože v Praze je domovních znamení opravdu hodně, rozhodli jsme se vycházku rozdělit na dvě části. Na procházce Starým Městem se mimo jiné můžete těšit například na povídání o domě U Černého slunce, které zčernalo za vlády císaře Rudolfa II. Procházka Malou Stranou vám pak odhalí řadu příběhů, v nichž figuruje spisovatel Jan Neruda a jeho rodný dům U Dvou slunců. Dozvíte se také, že i malostranské ulice jsou spojeny s mnoha strašidelnými příběhy. Víte třeba, ze kterého domu podle pověsti prý každý páteční večer vychází kostlivec?

S navigací po stopách domovních znamení

K systematickému číslování domů došlo až za vlády Marie Terezie a domovní znamení tak postupně ztrácela svou hlavní funkci a stávala se pouhým ozdobným prvkem na fasádách. Jsme samozřejmě rádi, že se dnes již můžeme ve městech orientovat díky názvům ulic a detailnímu číslování domů, avšak bez domovních znamení bychom si Prahu jen stěží dokázali představit. Dodávají zdejším uličkám jedinečné kouzlo a vyprávějí příběhy s městem spjaté.

Toho jsou si vědomi hotelu Páv, kde zábavným způsobem spojili moderní technologie s historií domovních znamení. Na obrazech znázorňujících jednotlivá pražská znamení najdete QR kódy, které vám prozradí jejich historii a doporučí procházku Prahou.

 

Procházka Prahou zaměřená na domovní znamení zaručeně zabaví celou rodinu. Během trasy budou děti společně s průvodcem hledat jednotlivá znamení, ke kterým se následně dozvědí jejich příběhy. Na své si přijdou také dospělí, kteří určitě ocení historii takových domů jako U Zlatého tygra, kam chodíval na výborné točené pivo spisovatel Bohumil Hrabal.