6. 10. 2020

Podzimní procházka Novým Městem pražským s netradičními výhledy na Prahu

Nové Město, ať již zalito podzimním sluncem či překryto mračnem, vybízí k příjemným procházkám po působivých památkách plných starých příběhů a k návštěvě míst s jedinečným romantickým výhledem na matku měst.

Nové Město, ať již zalito podzimním sluncem či překryto mračnem, vybízí k příjemným procházkám po působivých památkách plných starých příběhů a k návštěvě míst s jedinečným romantickým výhledem na matku měst.

Atmosféra této části města je specifická a stále si drží svůj historický odkaz. Město bylo založeno císařem Karlem IV. ve 14. století jako součást jeho grandiózního plánu na vybudování duchovního a kulturního centra Evropy, „nového Jeruzaléma“ v Praze; a skutečně, porovnáme-li dobové mapy obou měst, zjistíme, že se zrcadlově shodují minimálně ve 20 bodech.

Odpočinkovou procházku „stále z kopce“ lze začít na stanici metra I. P. Pavlova. Ulicí Na Bojišti se dostanete Ke Karlovu, kde se nachází barokní letohrádek, zvaný Amerika, kde sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Půvabný objekt obklopuje zahrada se sochami Matyáše Bernarda Brauna. Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí. Lehkou chůzí minete Zemskou porodnici u sv. Apolináře. Už z dálky viditelná budova, postavená v anglickém stylu z červených režných pálených cihel, slouží jako porodnice dodnes. Zprávu o prvním zde narozeném dítěti přinesly Národní listy už v roce 1875. Po pár krocích můžete vstoupit do areálu Kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově. Kostel založený ve 14. století Karlem IV. s klášterem řeholních kanovníků sv. Augustina, prošel během své historie mnoha přestavbami. Nyní zde sídlí Muzeum Policie České republiky.

Kousek pod kostelem se nachází bastion, místo s jedinečným výhledem na Vyšehrad a Petřínskou rozhledu. Bastion byl součástí opevnění Nového města pražského. Před nedávnem byl citlivě upraven do moderní podoby. Ulicí Horská sejdete kolem parku Folimanka až k ulici Na Slupi. Odsud lze pokračovat na Vyšehrad nebo směrem ke Karlovu náměstí. Cestou potkáte Botanickou zahradu Univerzity Karlovy v Praze. Malá svojí rozlohou, přesto významná univerzitní zahrada se skleníky a venkovními expozicemi má skutečně co nabídnout – ať už hledáte místo k odpočinu v rušné části města či se chcete podívat na jednu z expozic.

Mírně do kopce ulicí Vyšehradskou se dostanete k jedné z dominant města Prahy – Klášteru Na Slovanech (Emauzy). Jeho dvě nepřehlédnutelné štíhlé věže se vypínají k nebi a ladná geometrie kontrastuje s horizontálně orientovanou okolní zástavbou. Moderní charakter věží je o to zajímavější, že náleží ke středověkému stavebnímu komplexu. Klášter, jenž založil roku 1347 císař Karel IV., byl součástí systému dalších sakrálních staveb tvořící v půdorysu Nového Města tvar kříže. Klášter je unikátní zejména svými freskami z 60. let 14. století, které zachycují výjevy ze Starého a Nového zákona.

Pražská architektonická mozaika je jedinečná mimo jiné proto, že nacisty okupovaná Praha na rozdíl od řady jiných evropských měst v podstatě nebyla za druhé světové války bombardována. Ale zcela ušetřeno město nebylo. 14. února 1945 se Praha stala cílem náletu 62 amerických bombardérů, které na obydlené části města svrhly 250 bomb. Nálet však byl proveden omylem; zamýšleným cílem byly Drážďany, nicméně bombardéry, které vzlétly ze základny ve Velké Británii, v husté mlze ztratily orientaci a selhala i navigace.

Těžce poškozen byl i klášter Na Slovanech. Klenba kostela se ze dvou třetin zřítila, budova vyhořela a zcela zničena byla i severní věž (fotografie zachycující stav kláštera po náletu si lze prohlédnout v ambitu kláštera). V následujících letech se přistoupilo k rozsáhlým opravám. Jednou z architektonických výzev byla dostavba průčelí, které se opět mělo stát dominantou novoměstského panoramatu. V architektonické soutěži vyhrál novátorský projekt architekta Františka Marii Černého, v němž se prolínají dva betonové trojúhelníky s pozlacenými špicemi. Při podrobném pohledu si lze povšimnout drobného detailu – jedna z věží je o něco menší a subtilnější. Tento prvek je přejat již ze středověké chrámové architektury. Mohutnější věž symbolizuje mužský princip, zato užší a o malinko menší princip ženský. Dostavba byla dokončena až v roce 1968.

Po pár krocích se před vámi otevře Karlovo náměstí, největší pražské náměstí s pozoruhodnou historií. Většinu plochy dnes zabírá rozsáhlý park se vzrostlými stromy, květinovými záhony, sochami a fontánou. Na severní straně dominuje náměstí gotická Novoměstská radnice; budova má za sebou pohnutou historii – mimo jiné zde v r. 1419 došlo k první pražské defenestraci, která vedla k počátku husitských válek. Z radniční věže je krásný pohled na město. V okolí najdeme několik pozoruhodných staveb, například barokní pravoslavný kostel sv. Cyrila a Metoděje s památníkem hrdinů heydrichiády.

Za hezkého počasí můžete z náměstí sejít k Vltavě a užít si zbytek dne na náplavce, kde se pravidelně konají zajímavé akce nebo stačí naskočit do metra a nechat se odvézt do tepla domova či na nádraží. Do Prahy se totiž dostanete nejen snadno, komfortně, ale i za dobrou cenu.

Vzhledem k vládním opatřením proti šíření nákazy Covid-19 budou od 18. 12. 2020 uzavřeny památky, kulturní objekty i veškerá vnitřní sportoviště. Uzavřena budou také všechna restaurační zařízení. Ubytovací zařízení  budou moci ubytovávat hosty výhradně za účelem pracovní cesty. Podrobněji zde.