7. 10. 2020

Smetanovo nábřeží – působivá architektura i připomínka slavného skladatele

Na první pohled možná není Smetanovo nábřeží tolik atraktivní jako pražské náplavky, ale při bližší návštěvě zjistíte, že široká povltavská ulice ukrývá několik jedinečných architektonických skvostů a turistických lákadel. A pokud k tomu přičtete nádherné výhledy na Karlův most a panorama Pražského hradu, nemůžete být procházkou po Smetanově nábřeží zklamáni.

Na první pohled možná není Smetanovo nábřeží tolik atraktivní jako pražské náplavky, ale při bližší návštěvě zjistíte, že široká povltavská ulice ukrývá několik jedinečných architektonických skvostů a turistických lákadel. A pokud k tomu přičtete nádherné výhledy na Karlův most a panorama Pražského hradu, nemůžete být procházkou po Smetanově nábřeží zklamáni.

Nábřeží na pravé straně Vltavy, nesoucí jméno velikána našich hudebních dějin, leží mezi mostem Legií a Karlovým mostem. S proslulým umělcem je tu spjato hned několik objektů, především monumentální novorenesanční palác Lažanských, původně vystavěný v roce 1863 pro hraběte Prokopa Lažanského. Jde o jednu z posledních pražských palácových staveb kombinujících v sobě reprezentativní šlechtické sídlo, činžovní dům a administrativní prostory. A právě zde měl na konci 60. let. 19. století svou hudební školu Bedřich Smetana. Vskutku inspirativní prostředí. Budovu ovšem nejvíce proslavila legendární kavárna Slavia s interiérem ve stylu art deco, která se záhy po svém vzniku stala tradičním místem setkávání herců, spisovatelů, výtvarníků a dalších intelektuálů.

Hned vedle najdete Centrum umění a designu SmetanaQ. Také zde si v přízemí či na předzahrádce můžete vychutnat skvělou kávu, navštívit lze showroom i obchod s českým designem a o patro výš pak umělecké ateliéry. Ve druhém poschodí vznikl komunitní prostor pro výstavy, workshopy, tiskové konference či přednášky a módní přehlídky. Třetí a nejvýznamnější institucí, která uchovává odkaz světoznámého skladatele, je Muzeum Bedřicha Smetany na Novotného lávce. Sama budova se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu objektů dřívějších Staroměstských mlýnů. Expozice si zachovává klasickou monografickou podobu, zaměřenou na život a dílo zakladatele české národní hudby. Celkovou kompozici místa dotváří mistrova bronzová socha, jež byla před muzeem odhalena v roce 1984 u příležitosti stého výročí Smetanova úmrtí.

Kulturní zážitky lze následně probrat u dobrého jídla, třeba v sousedním Klubu Lávka. Jeden z nejdéle fungujících podniků svého druhu ve městě tvoří velký sál, restaurace, tančírna, chill out zóna, letní zahrádka a terasy. Pravidelně se tu pořádají divadelní představení, koncerty, firemní večírky, svatby, soukromé oslavy a nejrůznější kulturní a společenské akce. Pokochat se pražskými půvaby z neobvyklé perspektivy a zároveň zrelaxovat na klidné vltavské hladině pak umožňuje nedaleká půjčovna lodiček a šlapadel. Schody dolů k vodě se nachází u zastávky tramvají č. 17 a 18 – Národní divadlo.

Pokud ještě zůstaneme u zdejších architektonických lahůdek, nelze vynechat nepřehlédnutelný trojkřídlý dům zvaný Bellevue vystavěný ve stylu nizozemské renesance, jehož fasádu zdobí režné tmavočerveně natřené cihly. Dominantou budovy z poloviny 19. století je mohutná hranolová věž s nevšedním vysokým a štíhlým arkýřem na rohu. Vaší pozornosti by neměla uniknout ani zajímavá Krannerova kašna (pojmenovaná podle jejího autora – architekta Josefa Krannera) z roku 1850. Křehká novogotická stavba stojí uprostřed malého parčíku a má tvar vysoké fiály, která ční z nádrže osmicípého půdorysu. Nahoře pod baldachýnem je vsazena bronzová jezdecká socha císaře Františka I., okolo níž stojí ve dvou úrovních alegorické postavy představující ideální stavy (mír, hojnost), různé obory lidské činnosti a všechny tehdejší české kraje s městem Prahou. A perlička na závěr – doslova jen pár kroků od kašny, v Konviktské ulici, našla své místo rotunda svatého Kříže Menšího z 12. století – jedna z nejstarších dochovaných staveb v metropoli.