1. 11. 2023

Svátek svatého Martina a svatomartinské akce

Svátek svatého Martina, který připadá na 11. listopadu, je podle českého přísloví den, kdy do země přichází první sníh. V posledních letech je však tento den spojován především s příchodem prvního vína v sezóně a s tradiční pečenou husou.

Svatý Martin z Tours byl římský voják, poustevník a biskup v Tours. Je známý i díky křesťanské legendě, ve které se rozdělil se žebrákem o svůj plášť. Zemřel 8. listopadu roku 397, pochován byl 11. listopadu a na tento den připadá jeho svátek.

 

Sv. Martin je uctíván jako ochránce a patron všech vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů. Zpodobňován bývá jako jezdec na koni, který má na sobě půlku pláště. Protože svůj svátek slaví v den, kdy začíná padat sníh, hovoří se o tom, že sv. Martin přijíždí na bílém koni a s sebou přiváží zimu a sníh. Lidé si v této době připomínají sv. Martina průvody.

 

Období kolem 11. listopadu každoročně patří svatomartinským hodům a vínu. Se sv. Martinem a husami se pojí různé legendy, ale nejspíše konzumace hus označovala konec zemědělského roku a následnou přípravu na předvánoční šestitýdenní půst, který začíná 12. listopadu.

 

Udělali jsme pro vás výběr akcí souvisejících s touto tematikou.

 

 

Průvod svatého Martina na bílém koni přes Karlův most

Karlův most, Karlův most, Praha 1 – Staré Město / Malá Strana

 

Zdroj: www.prazskebenatky.cz

Datum a čas konání

 • so 11. 11. 2023 11:11

 

11. listopadu 2023 v 11 hodin, 11 minut z 11. pilíře Karlova mostu vyjde průvod svatého Martina z Tours na bílém koni. Průvod povede jedenáct hus, které požene 11 husopasek. Na bílém koni pojede svatý Martin v oděvu římského vojáka. Za ním pojede koňský povoz plný sněhu a setnina římských vojáků. Průvod slavnostně přejde přes Karlův most na Křižovnické náměstí, kde první sněhovou nadílku předá purkmistru pražskému.

 

Součástí této akce budou i divadelní představení, středověký trh v prostoru Křížovnického náměstí a prohlídky Muzea Karlova mostu zdarma.

 

Více informací

 

Svatý Martin na Vinici

Villa Richter, Staré zámecké schody 6/251, Praha 1 – Hradčany

 

Datum a čas konání

 • so 11. 11. 2023 11:00–18:00

 

Slavnosti vína na Svatováclavské vinici u Pražského hradu s představením mladých vín z Čech a Moravy a doprovodným gastronomickým programem.

 

Nedaleko od zastávky metra Malostranská na Svatováclavské vinici u Villy Richter se vám naskytne jedinečná příležitost prožít sobotní den s nejlepšími Svatomartinskými víny letošního roku. Ochutnáte tak nejen letošní Svatomartinská a mladá vína od více jak 50 vinařství, ale i spoustu gastronomických pochoutek.

 

Vstupné: 150 Kč včetně degustační skleničky. Vstupenky se kupují až na místě. Lze platit platební kartou.

 

Oficiálním platidlem pro tento den je žeton v hodnotě 30 Kč potřebný k nákupu vzorků a doplňkové gastronomie. Všechny vzorky 0,05 l svatomartinských vín budou stát 1 žeton v hodnotě 30 Kč. Žetony je možno dokupovat libovolně během akce u vstupu nebo od prodejců žetonů. Zbylé žetony nelze zpětně směnit.

 

Vstup do areálu bude možný od 11. hodiny horní branou od Pražského hradu.

 

Více informací

 

Letenská husa a Košt svatomartinského vína

Národní zemědělské muzeum, Kostelní 44, Praha 7 – Holešovice

 

Zdroj: www.nzm.cz

Datum a čas konání

 • so 11. 11. 2023 10:00–17:00

 

Každoroční slavnost spojená s řízenou degustací svatomartinských a mladých vín předních moravských a českých producentů, prezentacemi, ochutnávkami a prodejem vína a různých gastronomických specialit.

 

Na muzejním dvoře můžete ochutnat svatomartinskou husu a kaldoun připravený Asociací kuchařů a cukrářů ČR.

 

Těšit se můžete také na cimbálovou muziku Slováckého krúžku v Praze, výtvarnou dílnu jejíž součástí bude i výroba vinného moštu, oheň, kde si budete moct opéct nějakou dobrotu.

 

Spolek archaických nadšenců ze Sebranic předvede ukázku draní peří. Zúčastnit se můžete také jejich tvořivé dílny, ve které se naučíte s peřím pracovat při výrobě peroutky neboli mašlovačky.

 

Symbolické zahájení akce v 11:00

 

Vstupné na akci i do muzea (lze zakoupit pouze na místě v den konání akce): dospělí 100 Kč, děti od 3 let, studenti a senioři nad 65 let 50 Kč. 

 

Více informací

 

Svatomartinské slavnosti a pečená husa na náplavce

Farmářské tržiště Náplavka, Rašínovo nábřeží, Praha 2 – Nové Město

 

Zdroj: www.svatomartinskeslavnosti.cz

Datum a čas konání

 • so 11. 11. 2023 11:11

 

Degustační slavnost svatomartinských vín a oslava svátku sv. Martina na náplavce Rašínova nábřeží 11. 11. v 11:11.

 

Tradiční prezentace mladých vín z Moravy i z Čech. Svatomartinská vína jsou prvními víny nového ročníku. Jedná se o vína suchá, lehká, svěží, ovocitá a příjemně pitelná, která sice zrála pouhých několik týdnů, za tu dobu si však již stačila získat svůj osobitý charakter.

 

Kromě Svatomartinských vín se můžete těšit na zajímavou doprovodnou gastronomii jako je tradiční husí pečínka s knedlíkem, lokši nebo těstovinami a s cibulovým bílým a červeným zelím, na husí burgery nebo husí ragú se zeleninou, na restovaná husí játra, pečené hřbety, husí kaldoun a další husí pochoutky. Svatomartinská vína si i přes své mládí zakládají na kvalitě. Stojí také za připomenutí, že značku „Svatomartinské“ mohou nést jenom vína vyrobená z omezeného počtu odrůd révy vinné. V případě bílých vín z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský. Pro výrobu růžových vín jsou povoleny odrůdy Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Červené víno Svatomartinské lze vyrábět z odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Obecně lze říci, že pro výrobu Svatomartinských vín jsou vhodnější rané odrůdy révy vinné, které relativně brzo dosahují dostatečné zralosti, aby z nich vinaři stihli včas připravit kvalitní víno.

 

Více informací

 

Svatomartinský přípitek

Botanická zahrada hl. m. Prahy, skleník Fata Morgana, Trojská 800/196, Praha 7 – Troja

 

Zdroj: www.botanicka.cz

Datum a čas konání

 • so 11. 11. 2023 11:00

 

Vinotéka na Vinici sv. Kláry je místem oslavy vína z nové sklizně. Přijďte i letos ochutnat mladá vína a poodhalit tak kvalitu nového ročníku. Již tradičně vás Pražská botanická zahrada v Praze Troji zve 11. 11. v 11 h ke slavnostnímu otevírání Svatomartinského vína, z vinařství Mádl.

 

Mladé ani Svatomartinské víno se ale na vinici sv. Kláry vzhledem k její malé rozloze nevyrábí.

 

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Vinaři doporučují, aby se mladá vína vypila do Velikonoc, do kdy si uchovávají svou příjemnou svěžest.

 

Akce se uskuteční ve Vinotéce sv. Kláry, která je umístěna v expozici Ornamentální zahrady.

 

Vstupenka odpovídá standardnímu ceníku pro vstup do botanické zahrady.

 

Více informací

 

Karlínská husa

Karlínské náměstí, Praha 8 – Karlín

 

Datum a čas konání

 • ne 12. 11. 2023 11:00–18:00

 

Na Karlínském náměstí budou k zakoupení husí speciality a samozřejmě nebudou chybět mladá a Svatomartinská vína od těch nejlepších vinařství. Do taneční nálady vás dostane kapela Lovesong Orchestra, která pro vás vystoupí od 13:00.

 

FB událost

 

Svatomartinská slavnost na Jiřáku

Náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3 – Vinohrady

 

Zdroj: www.facebook.com/vinohradskevinobrani

Datum a čas konání

 • so 11. 11. 2023 8:00–19:00

 

Tradiční slavnosti mladého vína na náměstí Jiřího z Poděbrad s ochutnávkou mladých vín.

 

Svatomartinská vína jsou první vína z podzimního sběru. Na trh bývají uvedena již několik týdnů po sklizni a jsou určena k rychlému spotřebování.

 

FB událost

 

Legenda o svatém Martinovi

Vyšehrad, V Pevnosti 159/5b, Praha 2 – Vyšehrad

 

Zdroj: www.praha-vysehrad.cz

Datum a čas konání

 • ne 12. 11. 2023 15:00–15:45

 

Za podzimních dnů, kdy šeří se a fouká, poslyšte pradávný příběh o sv. Martinovi, který se stal symbolem soucitu, štědrosti, dobroty a lásky.

Stínové loutko-herecké divadlo protkané písněmi a živou hudbou.

Uvádí Divadlo Pruhované panenky

 

Místo konání: Staré purkrabství

 

 • pro děti od 5 let
 • délka představení: 45 minut
 • jednotné vstupné 100 Kč