29. 10. 2020

Svět umění online

Pražské galerie a muzea opět otevírají své brány k virtuální návštěvě. Obdivovat lze nejen umělecká díla, historické exponáty a krásné interiéry ale mnoho kulturních institucí si pro vás připravilo i online debaty, prohlídky s kurátorem, reportáže, edukační cykly nejen pro školáky, fotoreporty z výstav, ad. Zájemci o umění mají tedy širokou paletu možností, jak se seznámit s online uměleckým životem v Praze.

Pražské galerie a muzea opět otevírají své brány k virtuální návštěvě. Obdivovat lze nejen umělecká díla, historické exponáty a krásné interiéry ale mnoho kulturních institucí si pro vás připravilo i online debaty, prohlídky s kurátorem, reportáže, edukační cykly nejen pro školáky, fotoreporty z výstav, ad. Zájemci o umění mají tedy širokou paletu možností, jak se seznámit s online uměleckým životem v Praze.

Z pohodlí svého domova si můžete za doprovodu kurátorů Národního muzea prohlédnout aktuální i již ukončené výstavy. Uveďme například výstavy Před sto lety na Tahiti, Račte vstoupit do divadla, Národní muzeum v éře Československa, Znovu svobodně, Na Sibiř z domova, ad.  Muzeum si pro zájemce o historii připravilo i sérii krátkých youtube videí s názvem Muzejní jednohubky, ve kterých vám kurátoři představí zajímavosti z oblasti archeologie, historie a přírodovědy.

Prostřednictvím digitálního obsahu komunikuje i Národní galerie Praha. Online diskuse a workshopy, virtuální prohlídky sbírkových expozic, aktuálních výstav ale i míst běžně veřejnosti nepřístupných, to a mnohé další je k nalezení na sociálních sítích NGP a youtube. Ve svém portfoliu online aktivit je také sekce pro školáky s názvem Národní galerie dětem, stačí zadat hashtag #blizciumeni. Pro představu uveďme nejnovější témata na sociálních sítích NGP, kterými je katalog výstavy španělských umělců, Rembrandtovy autoportréty, virtuální prohlídka expozice 1796 – 1918: Umění dlouhého století, ad.

Online program si připravila také Galerie hlavního města Prahy. Na webových stránkách je ke zhlédnutí například reportáž z prvního ročníku bienále Ve věci umění, s podtitulem Pojď blíž. Výstava se zabývá tématem současného emocionálního naladění ve společnosti, kdy dnešním projevem péče o druhé není fyzická blízkost ale odstup nejméně dva metry. Dalším zajímavým počinem je záznam online debaty s titulem Mezi válkou a uměním, která slouží jako doprovodný program k výstavě Antonín Kratochvíl: Fotoeseje. Válečný reportér Antonín Kratochvíl společně s kurátorkou Pavlínou Vogelovou a ředitelem Humanitární a rozvojové sekce organizace Člověk v tísni Janem Mrkvičkou nahlížení na téma války a uměleckého projevu.

Virtuálně prohlédnout si můžete Národní zemědělské muzeum se všemi jeho pobočkami. Na zájemce čeká expozice Voda v krajině, rybářství, myslivosti, gastronomie, ad. V pobočce v Čáslavi si můžete prohlédnout zemědělskou techniku, dále perlu empírové architektury zámek Kačina s expozicí českého venkova a jiné. Stejnou možnost virtuální procházky nabízí i Národní technické muzeum.

Muzeum hlavního města Prahy v rámci platformy Muzeum online nabízí mimo jiné podporu k výuce dějepisu. Muzeum se snaží pomoci školám a poutavou formou pokrývá témata pro základní i střední školy.

Online životem žije i Centrum současného umění DOX, Galerie Rudolfinum, Uměleckoprůmyslové muzeum, Museum Kampa, ad.