Rok české hudby 2024

Hudba otevírá lidská srdce a vchází až do takových hloubek, kam slova už nemohou. A česká srdce otevírá možná ještě o něco víc – vždyť „v hudbě život Čechů“, jak při pokládání základního kamene Národního divadla pronesl hudební skladatel Bedřich Smetana. Právě sté výročí jeho úmrtí bylo v roce 1924 impulsem k založení tradice Roku české hudby, jejíž osobnosti jsou od té doby každých 10 let připomínány. Letošní Rok české hudby je výjimečný tím, že jeho ústředním tématem je právě oslava 200. výročí Smetanova narození.

Popis akce

Jeden takový čtyřkový rok před sto lety odstartoval tradici oslav Roku české hudby. Stalo se tak u příležitosti stého výročí narození Bedřicha Smetany. Tématem Smetanovy doby bylo hledání české identity v bouřlivě se rozvíjejícím světě. Stejné téma zůstává aktuální i v dnešní době, kdy od jeho narození uplyne 200 let. Bedřich Smetana do této diskuse přispěl jazykem, který je dodnes srozumitelný pro celý svět.

Letošní ročník Roku české hudby se ponese v duchu hlavního sdělení: Hudba jsme my. Vedle klasické hudby nabídne i další žánry: od lidové hudby přes jazz až po alternativu. Špičkové umělecké programy, objevitelské počiny, výstavy, divadla a akce pro širší veřejnost i nastupující generace představují jen malou ochutnávku všeho, co tento rok přináší.

K Roku české hudby se může připojit každý z nás. Návštěvou, pořadatelstvím, hrou, představením, ale i obyčejným poslechem hudby, která dodnes určuje to, kým jsme.

Koncerty

Oslavy zahrnují nejen koncerty klasické hudby, ale i další hudební žánry, a reprezentují tak velkou pestrost, kterou současná česká hudební scéna nabízí.

Kirill Petrenko | Foto: © Chris Christodoulou | Zdroj: Pražské jaro

 

Opera Nova

Připravili jsme pro vás seznam koncertů, které můžete zažít v průběhu roku 2024. Součástí oslav letošního Roku české hudby je rovněž červnový festival Opera Nova. Jde o přehlídku moderní české i zahraniční operní tvorby, zahrnující jak reprezentativní díla 20. a 21. století, tak nejlepší opery posledních let. Celkem v letošním ročníku zazní tři světové a dvě české premiéry. Dramaturgie tentokrát akcentuje také aktuální celospolečenská témata, jako sociální nerovnost nebo postavení žen ve společnosti. Festivalové produkce ozvláštní video design, světelné efekty či virtuální realita. Kromě Státní opery se budou přestavení hrát i na Nové scéně ND, v Divadle ABC a v Divadle Bez zábradlí.

Opera Nova – festival soudobé opery Praha (14.–22. června 2024)

 

Divadlo

K významným kulturním výročím nemůže chybět divadlo. Seznam vybraných divadelních představení najdete zde.

SNY_SVĚDOMÍ / Smetana200_Ogoun100 | Foto: Jan Mikolášek

 

Bedřich Smetana

Slavný hudební skladatel s výsadním postavením v české národní kultuře byl také mužem tragického životního příběhu. Jako by za svou hudební genialitu platil osudu tím, z čeho se mohl těšit kdejaký chalupník: Klidným rodinným životem, partnerskou láskou, nevypočítavým přátelstvím a také zdravím. Více o Bedřichu Smetanovi si můžete přečíst na stránkách Prague.eu.

 

 

Místa spojená s B. Smetanou

Bedřicha Smetanu dnes v Praze připomíná Muzeum Bedřicha Smetany, patřící mezi pracoviště Národního muzea, pomník na Novotného lávce, pamětní deska na domě na Staroměstském náměstí, kde skladatel provozoval svůj hudební ústav, pamětní deska na budově spolku Hlahol a obelisk od Josefa Fanty na skladatelově hrobě na Vyšehradském hřbitově.

 

 

Hudební výročí v letech zakončených čtyřkou

Letopočty zakončené čtyřkou jsou nejen v Česku, ale i v zahraničí vnímány jako takzvané roky české hudby. Ve „čtyřkových“ letech se narodili nebo zemřeli velcí čeští skladatelé Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček a Josef Suk, ale i další osobnosti hudebního světa z dob minulých či ne tak vzdálených. Seznam čtyřkových výročí naleznete zde.

 

Projekt Rok české hudby

Projekt koordinuje Česká filharmonie

Zobrazit na mapě
Datum konání: 1. 1. 2024 - 31. 12. 2024

Kontakty

Rok české hudby
Česká filharmonie
11000 Alšovo nábřeží 79/12


https://www.rokceskehudby.cz
info@rokceskehudby.cz