Galerie hlavního města Prahy – Bílkova vila

Ateliérovou vilu v Praze na Hradčanech nechal postavit František Bílek v letech 1910–1911 podle vlastních plánů. Architektura této stavby je přesně promyšlena. Symbolizuje obilné pole a demonstruje autorovo přesvědčení o souvislostech a analogiích přírodního a uměleckého tvoření. Vila nabízí kromě ateliéru Františka Bílka výstavu jeho raných skic a studií, převážně z rozmezí let 1891–1903.

Popis objektu

Historie objektu

Bílkova vila

Zajímavý objekt vlastní rodinné vily a ateliéru si do posledních detailů navrhl sám sochař, malíř a grafik, mystik a symbolista František Bílek (1872 – 1941) v roce 1910. Vilu postavil v roce 1911 stavitel Antonín Hulán. Celý projekt prostupovala idea obilného pole, půdorys objektu představuje stopu kosy v obilném lánu, kamenné sloupy jako stylizovaná stébla a klasy, pole symbolizovala i rovná střecha objektu, první tohoto typu v Praze. Tuto hlavní myšlenku dotvářel i interiér – vyřezávané dveře, kované kliky ve tvaru klasu. Na knihovně, skříních i židlích jsou vyřezávané symboly, ve výklenku zimní zahrada s bílým nábytkem. Majitel si navrhl i vlastní vytápění. Celý interiér je propojen úzkými chodbičkami či malými okny. Vila ve stylu symbolismu (secese) z počátku století s červenými cihlami, bílými okenními rámy a stupňovitými balkony patří mezi unikátní pražské stavby. Vila byla pro Františka Bílka domovem, ateliérem i galerií. U schodiště v zahradě stojí Bílkovo pískovcové sousoší „Komenský se loučí s vlastí“ z roku 1926. Pro tuto plastiku se v Praze nemohlo dlouho najít místo, až ji roztrpčený autor umístil na svůj pozemek. Původně zde snad měla stát plastika Mojžíše, která je dnes v sousedství Staronové synagogy v malém sadu mezi Maiselovou a Pařížskou ulicí.

František Bílek zemřel v roce 1941, rok po jeho smrti byla ve vile založena Bílkova galerie a zpřístupněn jeho ateliér. V roce 1963 darovala celý objekt Bílkova manželka městu Praze s představou, že se zde vytvoří památník včetně původního vybavení místností. Tento odkaz byl Galerií hlavního města Prahy naplněn až v roce 1993. Poslední rekonstrukce Bílkovy vily skončila 15. 5. 1999, kdy byla opět zpřístupněna veřejnosti. Vystavená sbírka nábytku však není úplná, protože její část si nechala umělcova vnučka žijící ve Spojených státech. Expozice obsahuje plastiky, kresby a grafické listy Františka Bílka.

Bílkova vila je majetkem Galerie hlavního města Prahy již od roku 1963.

Na podzim 2007 začala rozsáhlá rekonstrukce interiéru a zahrady u vily. Vzniklo tu Centrum Františka Bílka s archivem F. Bílka. Bílkova vila byla po rekonstrukci zpřístupněna v září 2010 ke 100. výročí postavení.

Otvírací doba

leden - prosinec

Út, St, Čt, Pá, So, Ne: 10:00 - 18:00

Zobrazit na mapě

Kontakty

Mickiewiczova 1
Hradčany
11800 Praha 1

+420233323631
http://www.ghmp.cz
info@ghmp.cz