Galerie hlavního města Prahy – Zámek Troja

1 bod

Jedna z nejkrásnějších barokních památek se nachází v bezprostřední blízkosti pražské zoologické zahrady. Zámek je obklopen nádhernou francouzskou zahradou. V zámeckém interiéru můžeme obdivovat jedinečnou freskovou výzdobu a výstavy, které připravila Galerie hlavního města Prahy. V zámeckém areálu se pořádají také koncerty.

Popis objektu

Vstupné:

  • základní 120 Kč  
  • děti od 10 let, studenti 60 Kč
  • senioři nad 65 let 30 Kč
  • rodinné 250 Kč
  • školní skupiny s doprovodem pedagoga 20 Kč/os.

Trojská karta:

  • zvýhodněná společná vstupenka do Botanické zahrady hl. m. Prahy, Zoologické zahrady hl. m. Prahy a Zámku Troja
  • vstupy nemusí být uskutečněny v jeden den
  • karta je platná od dubna do září
  • dospělí 300 Kč, děti 170 Kč, rodina (2+2) 830 Kč

Historie objektu

Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka si nechal stavět letní sídlo od r. 1679. Sledoval tím získání šlechtického titulu, což se mu podařilo. Trojský zámek patří mezi nejvýznamnější ukázky zámecké barokní architektury 17. st. v Čechách vůbec. Ke stavbě i k výzdobě pozval hrabě Šternberk vynikající evropské umělce. Stavbu projektoval Giovanni Domenico Orsi, jehož brzy vystřídal Jean Baptiste Mathey, který změnil původní koncepci na velmi pravidelnou dispozici s hlavním sálem uprostřed. Hlavní sál byl spojen se zahradou monumentálním zahradním dvojramenným schodištěm, k jehož sochařské výzdobě byli roku 1685 pozváni Jiří a Pavel Hermannové z Drážďan. Asi kolem roku 1705 je doplnil Jan Brokof. Schodiště je vyzdobeno plastikami antických bohů a bohyň znázorňujícími jejich boj s Titány, jak líčí starořecká Iliada. Odtud patrně pochází i název Troja, který se pak rozšířil na celou oblast.

Strop a stěny ústředního sálu pokrývají fresky s námětem Apotheosy vítězství nad Turky u Vídně a oslavují tak Habsburky. Fresky namalovali nizozemští malíři Abraham a Izak Godinové. Přilehlé místnosti pak vyzdobil italský malíř Francisco Marchetti se synem Giovannim freskami s náměty antické mytologie a oslavou stavebníků zámku. V zámku je celkem 4000 m2 maleb, z toho 1400 m2 v hlavním sále, který slouží také ke koncertům. Jsou zde expozice Galerie hl. m. Prahy.

Zámek, citlivě zasazený do krajiny, obklopuje rozsáhlá francouzská zahrada vyzdobená terakotovými vázami, štukovými prospekty a oranžeriemi s bustami imperátorů.

Otvírací doba

duben - říjen

Út, St, Čt, So, Ne: 10:00 - 18:00

Pá: 13:00 - 18:00

Zobrazit na mapě

Kontakty

U Trojského zámku 1
Troja
17100 Praha 7

+420283851614
http://www.ghmp.cz
info@ghmp.cz

Pro více informací a přehled aktuálních opatření k situaci kolem nákazy Covid-19 v ČR naleznete zde.