Novomlýnská vodárenská věž

Věž byla postavena v barokním slohu v roce 1658 na pozůstatcích původní renesanční věže, která byla v roce 1655 zničena povodní. Zásobovala vodou dolní Nové Město a svému původnímu účelu sloužila až do roku 1877. Věž prošla celkovou rekonstrukcí a v současné době je zde umístěna expozice o pražských hasičích a požárech.

Popis objektu

Akce Ranní sleva:

  • 50 % ze vstupného každý den vždy první hodinu po otevření

Držitel karty Lítačka: 135 Kč
Kombinované vstupné:  Novomlýnská vodárenská věž + Prašná brána:

  • dospělí: 225 Kč
  • snížené vstupné: 150 Kč
  • rodinné vstupné: 520 Kč

Multi vstupenka „8 objektů v 365 dnech

  • dospělí:  850 Kč
  • snížené vstupné:  600 Kč

10% sleva na vstupné při nákupu eVstupenky on-line

Děti do 5 let mají vstup zdarma. Snížené vstupné je určeno pro děti 6 – 15 let, studenty do 26 let, seniory nad 65 let a osoby se ZTP. Rodinná vstupenka platí pro 2 dospělé a až 4 děti.

NOVINKA: Komentovaná prohlídka Novomlýnské vodárenské věže s průvodcem v českém jazycezdarma k zakoupené vstupence.

  • od října 2021 každou sobotu a neděli v časech 10.00, 12.00, 14.00 a 16.00
  • pouze pro individuální návštěvníky a rodinné vstupné, nelze pro skupinové vstupné
  • rezervace není nutná

Ve věži je umístěna stálá expozice Praha hoří!, která za využití multimediálních prvků seznamuje návštěvníky s úlohou vodárenských věží, tematikou ohně nebo příběhy pražských hasičů. Návštěvníkům je k dispozici také multimediální aplikace ke stažení.

Historie objektu

Historická vodárenská věž se nachází na pravém břehu Vltavy v místě někdejších Nových mlýnů. Pro vyhlídkový sál, který se nachází v nejvyšším patře stavby, bývá památka považována za historicky první pražskou rozhlednu. 

Vodárenská věž v dnešní podobě byla vystavěna v roce 1658. Vodou z Vltavy zásobovala dolní část Nového Města pražského. Voda z řeky se nejdříve mechanicky čerpala do nádrže, která byla umístěna v horní části věže, posléze klesala dřevěným potrubím šachtou věže do přízemí, odkud byla rozváděna dalším potrubím do městských kašen a domů. Svému původnímu účelu sloužila věž až do roku 1877.
V nedávné době prošla památka generální obnovou a v roce 2017 se mohla historicky poprvé otevřít veřejnosti. V jejím interiéru se nachází tematicky výjimečná expozice „Praha hoří“. Její pojetí v maximální možné míře využívá multimediálních prvků – návštěvník je prostřednictvím videomappingu, animací, videoartu a virtuální reality seznámen s úlohou vodárenských věží, tematikou ohně nebo příběhy pražských hasičů. Expozice je završena vstupem do vyhlídkového sálu, který nabízí panoramatický výhled na Prahu.

majitel: Hlavní město Praha
správce: Prague City Tourism

Otvírací doba

duben - prosinec

celý týden: 10:00 - 18:00

Zobrazit na mapě

Kontakty

Nové mlýny 3a
Nové Město
11000 Praha 1

+420775400052
https://www.prague.eu/novomlynskavez
tourinfo@prague.eu