Novomlýnská vodárenská věž

Věž byla postavena v barokním slohu v roce 1658 na pozůstatcích původní renesanční věže, která byla v roce 1655 zničena povodní. Zásobovala vodou dolní Nové Město a svému původnímu účelu sloužila až do roku 1877. Věž prošla celkovou rekonstrukcí a v současné době je zde umístěna expozice o pražských hasičích a požárech.

Popis objektu

Akce Ranní sleva:

  • 50 % ze vstupného každý den vždy první hodinu po otevření

Držitel karty Lítačka: 135 Kč
Kombinované vstupné: Novomlýnská vodárenská věž + Prašná brána:

  • dospělí: 250 Kč
  • snížené vstupné: 170 Kč
  • rodinné vstupné: 520 Kč

Multi vstupenka „9 objektů v 365 dnech

  • dospělí: 990 Kč
  • snížené vstupné: 690 Kč

10% sleva na vstupné při nákupu eVstupenky on-line

Děti do 5 let mají vstup zdarma. Snížené vstupné je určeno pro děti 6 – 15 let, studenty do 26 let, seniory nad 65 let a osoby se ZTP. Osoby s průkazkou ZTP/P s 1 doprovodem mají vstup zdarma. Rodinná vstupenka platí pro 2 dospělé a až 4 děti.

Náš tip: Na všechny druhy vstupenek (vyjma skupinových a školních, přednáškových programů a speciálních akcí PCT) získáte slevu 50 Kč na 24hodinovou jízdenku na historickou tramvaj 42 (v provozu so, ne, svátky 10.00-18.00). Vstupenku lze uplatnit při koupi jízdenky v tramvaji v tentýž den. Možná je pouze platba platební kartou. 50korunová sleva je poskytnuta též na každou osobu v rámci rodinné vstupenky.
A naopak, pokud už jízdenku vlastníte, můžete požadovat po dobu platnosti jízdenky 20% slevu ze vstupného na jedné z věží ve správě PCT (nevztahuje se na Multi vstupenku).

Ve věži je umístěna stálá expozice Praha hoří!, která za využití multimediálních prvků seznamuje návštěvníky s úlohou vodárenských věží, tematikou ohně nebo příběhy pražských hasičů.

Symbol věže: mlýnské kolo

Novomlýnská vodárenská věž se nachází v Petrské čtvrti Nového Města pražského. Přiváděla vodu do dolní části Nového Města bezmála čtyři staletí. V době jejího vzniku vyhlížely vltavské břehy zcela jinak – stály tu pily, hamry, brusírny, prádelny a vodní mlýny, které přinášely obživu tisícům lidí. Přímo v sousedství vodárenské věže se nacházela skupina Nových mlýnů a také čerpání vody probíhalo za pomoci dvou mlýnských kol. Ve své době vodárenská věž rozváděla vodu do více než padesáti veřejných kašen. Šesté patro věže zdobí lusthaus, vyhlídkový letohrádek s dvanácti okny, jakým se nemůže pyšnit žádná jiná vodárenská věž na světě.

O historii věže se můžete dočíst níže.
Originální dárky se symboly pražských věží na našem e-shopu.

Objekt není bezbariérový.

Historie objektu

Historická vodárenská věž se nachází na pravém břehu Vltavy v místě někdejších Nových mlýnů. Pro vyhlídkový sál, který se nachází v nejvyšším patře stavby, bývá památka považována za historicky první pražskou rozhlednu. 

Vodárenská věž v dnešní podobě byla vystavěna v roce 1658. Vodou z Vltavy zásobovala dolní část Nového Města pražského. Voda z řeky se nejdříve mechanicky čerpala do nádrže, která byla umístěna v horní části věže, posléze klesala dřevěným potrubím šachtou věže do přízemí, odkud byla rozváděna dalším potrubím do městských kašen a domů. Svému původnímu účelu sloužila věž až do roku 1877.
V nedávné době prošla památka generální obnovou a v roce 2017 se mohla historicky poprvé otevřít veřejnosti. V jejím interiéru se nachází tematicky výjimečná expozice „Praha hoří“. Její pojetí v maximální možné míře využívá multimediálních prvků – návštěvník je prostřednictvím videomappingu, animací, videoartu a virtuální reality seznámen s úlohou vodárenských věží, tematikou ohně nebo příběhy pražských hasičů. Expozice je završena vstupem do vyhlídkového sálu, který nabízí panoramatický výhled na Prahu.

majitel: Hlavní město Praha
správce: Prague City Tourism

Otvírací doba

duben - září

celý týden: 10:00 - 18:00

říjen - prosinec

Pá, So, Ne: 10:00 - 18:00

Zobrazit na mapě

Praktické informace

Vstupné:

  • základní 150 Kč
  • snížené 100 Kč
  • rodinné 350 Kč

Kontakty

Nové mlýny 3a
Nové Město
11000 Praha 1

+420221714714
https://www.prague.eu/novomlynskavez
tourinfo@prague.eu