Národní muzeum – Muzejní komplex Národního muzea

Historická budova v čele Václavského náměstí, jedna z nejvýznamnějších pražských budov, prohlášená v roce 1962 za národní kulturní památku, tvoří s Novou budovou výrazný architektonický kontrast. Zároveň spolu utváří muzejní komplex, v jehož rámci se mísí obsah i forma. Historická budova prošla významnou rekonstrukcí a znovu se návštěvníkům otevřela 28. října 2018 — v den stého výročí Československé republiky. V listopadu 2019 propojila oba objekty nově vybudovaná podzemní chodba s unikátní multimediální expozicí.

Popis objektu

NOVINKA: NÁRODNÍ MUZEUM V KAPSE

Plejtvák myšok v Národním muzeu už není jen kostrou! Díky nové aplikaci ho uvidíte jako živého pod vodní hladinou.

Mobilní aplikace Národní muzeum v kapsee dokáže návštěvníky navigovat na zvolené místo či k vybranému exponátu a také jim umožní pohodlný nákup vstupenek.

BEZBARIÉROVÝ VSTUP:

Bezbariérový vstup do Historické budovy vede přes návštěvnický vchod Nové budovy, kavárnu a spojovací chodbu. Po obou stranách východu z chodby v Historické budově se nacházejí bezbariérové výtahy. Parkovací místo pro návštěvníky s průkazem ZTP a ZTP/P se nachází v suterénu Historické budovy (v úrovni chodníku), přes levý boční vjezd z Vinohradské ulice.

UPOZORNĚNÍ: S ohledem na charakter budovy a její technické možnosti není přístup do kupole bezbariérový.

DĚTSKÝ KOUTEK:

V Nové budově Národního muzea je pro nejmenší návštěvníky dostupné Myšárium – nehlídaná odpočinková zóna s hračkami a knihami.

Součástí expozice Dějiny 20. století v Nové budově Národního muzea je dětský koutek plný dobových hraček, her a pohádek.

ŠATNA:

Šatny se nachází v obou budovách v přízemí.

Podrobné informace o vstupném

Historie objektu

Historická budova Národního muzea

Novorenesanční budova Národního muzea tvoří od roku 1891 významnou dominantu horní části Václavského náměstí. V roce 1962 byla prohlášena za národní kulturní památku. Památková ochrana se vztahuje jak na architekturu budovy, tak na sochařskou výzdobu exteriérů a interiérů, nástěnné malby, uměleckořemeslné detaily a na původní velmi bohatý a cenný mobiliář. Nejdůležitějšími prostorami v interiéru budovy jsou vstupní vestibul, na něj navazující monumentální dvorana hlavního schodiště, osvětlená proskleným stropem, a především Panteon umístěný pod kupolí. Do Panteonu se vchází nejkrásnějšími dveřmi v celé budově, zhotovenými podle návrhu Josefa Schulze.

Nová budova Národního muzea

Budova patří na našem území k nejvýznamnějším stavbám 20. století a je jednou z mála budov, která měla ve čtyřech historických etapách čtyři různá využití. Její nejstarší část byla projektována jako Pražská burza peněžní a zbožní dle návrhu Jaroslava Rösslera. Za druhé světové války se proměnila v lazaret kvůli svému výhodnému umístění poblíž nádraží a po válce, od roku 1946, v budově sídlil parlament Československé republiky. První návrh přestavby, na kterém se podíleli architekti Karel Prager, Jiří Kadeřábek a Jiří Albrecht, byl zpracován v roce 1964. Ke stávajícímu objektu Pražské burzy byla provedena přístavba a zároveň byla vztyčena unikátní nadstavba – tzv. Vierendeelova konstrukce. V letech 19952010 v budově vysílalo rádio Svobodná Evropa. Od roku 2006 začala sloužit Národnímu muzeu.

Otvírací doba

leden - prosinec

celý týden: 10:00 - 18:00

Zobrazit na mapě

Kontakty

Václavské náměstí 68
Nové Město
11000 Praha 1

+420224497111
https://www.nm.cz
nm@nm.cz