Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna, jedna z neodmyslitelných dominant Prahy, byla postavena v rámci Jubilejní výstavy r. 1891 jako volná kopie pařížské Eiffelovy věže (k té je v poměru 1:5), je vysoká 58,70 m a na její vrchol, který je ve stejné nadmořské výšce jako skutečná Eiffelova věž, vede 299 schodů. Rozhled z ní předestírá nejen celou Prahu, ale za jasného počasí i výhled po bezmála celých Čechách.

Popis objektu

Držitel karty Lítačka: 195 Kč

Vstupenka Skip the line (přednostní vstup) – nákup pouze on-line:

 • dospělí: 290 Kč
 • snížené vstupné: 195 Kč
 • rodinné vstupné: 570 Kč

Kombinované vstupné: Petřínská rozhledna + Zrcadlové bludiště

 • dospělí: 260 Kč
 • snížené vstupné: 170 Kč
 • rodinné vstupné: 520 Kč

Multivstupenka „9 objektů v 365 dnech

 • dospělí: 990 Kč
 • snížené vstupné: 690 Kč

Kombinovaná vstupenka „Petřín“: Rozhledna Petřín + Zrcadlové bludiště + Štefánikova hvězdárna
vstupenka platí 365 dní, aktuální otevírací doba hvězdárny

 • dospělí: 300 Kč
 • snížené vstupné: 200 Kč
 • rodinné vstupné: 630 Kč
 • osoby s průkazkou ZTP: 200 Kč, s průkazkou ZTP/P 40 Kč

Děti do 5 let mají vstup zdarma. Snížené vstupné je určeno pro děti 6 – 15 let, studenty do 26 let, seniory nad 65 let a osoby se ZTP. Osoby s průkazkou ZTP/P s 1 doprovodem mají vstup zdarma. Rodinná vstupenka platí pro 2 dospělé a až 4 děti.

Příplatek za využití výtahu:

 • Dospělí | studenti: 150 Kč
 • Dospělí ve skupině 10 a více osob: 100 Kč
 • Senioři nad 65 let | 1 dospělý doprovod dítěte do 5 let | návštěvník s multivstupenkou „9 objektů v 365 dnech“: 50 Kč
 • Držitelé průkazu TP, ZTP, ZTP/P + 1x doprovod | děti do 5 let: zdarma

Výtah vyjíždí až k vyhlídkové kabině ve výšce 51 metrů. 

Návštěvní řád – ke stažení ZDE

Náš tip: Na všechny druhy vstupenek (vyjma skupinových a školních, přednáškových programů a speciálních akcí PCT) získáte slevu 50 Kč na 24hodinovou jízdenku na historickou tramvaj 42. Vstupenku lze uplatnit při koupi jízdenky v tramvaji v tentýž den. Možná je pouze platba platební kartou. 50korunová sleva je poskytnuta též na každou osobu v rámci rodinné vstupenky.
A naopak, pokud už jízdenku vlastníte, můžete požadovat po dobu platnosti jízdenky 20% slevu ze vstupného na jedné z věží ve správě PCT (nevztahuje se na Multi vstupenku).

Stálá expozicePetřín místo vycházek, rozhledu i dolování“  (v suterénu Petřínská rozhledny)

 • expozice o proměnách vrchu Petřína v minulých stoletích.Pomocí soudobých i historických fotografií a také dobových kreseb a plánů je představen velmi dávný a dnes již téměř neznámý fenomén ‒ povrchové i hlubinné dolování na Petříně. Čilý stavební ruch i společenský život na Petříně na konci 19. století přibližuje část expozice pojednávající o době vzniku rozhledny, o okolnostech, které vedly k jejímu vybudování, o způsobu výstavby a o klíčové úloze Klubu českých turistů. Historické plány ukazují, po jakých petřínských stezkách přicházeli první návštěvníci rozhledny, díky vystavenému dobovému oblečení si pak návštěvník může udělat představu o stylu oblékání a vybavení Pražanů i návštěvníků Prahy v posledních desetiletích „dlouhého“ 19. století. 

Informační centrum Petřínské rozhledny

 • nové informační centrum Prague City Tourism poskytuje nejen informace o Petříně, ale také veškeré důležité turistické služby, základní brožury o Praze, informace o kulturních programech, prodej vstupenek a jízdenek apod.

Kavárna

 • po výstupu na rozhlednu vám určitě přijde vhod malé občerstvení v kavárně rozhledny či přilehlém kiosku

Suvenýry

 • suvenýr shop je pro vás otevřený po celou dobu otevírací doby rozhledny

Osvětlení: rozhledna je osvětlena denně a po celou noc, podle setmění a svítání

DOPRAVA
nejbližší stanice MHD: tram Újezd + lanovka Petřín.
(Lanovka je mimo provoz během pravidelných revizí.)

Další možnosti spojení na vrchol Petřína:

 • z Pohořelce (tram č. 22) ulicí Strahovskou nebo Úvoz
 • od stanice Malostranské náměstí (tram č. 12, 20, 22) ulicí Tržiště a Vlašská
 • z Újezdu (tram č. 6, 9, 12, 20, 22) nahoru Seminářskou zahradou
 • ze stanice Koleje Strahov nebo Stadion Strahov pěšky po rovině areálem kolejí a Růžovým sadem

autem jen na povolení: od Strahovského stadionu Jezdeckou ulicí nebo z Dlabačova podél hradeb

Symbol Petřínské rozhledny: třešňový květ

Petřínská rozhledna je pyšným zakončením starobylého vrchu Petřína. Z vrcholu rozhledny se otevírá výhled na panorama Prahy včetně Pražského hradu, i daleký rozhled po celých Čechách. Sady na úpatí Petřína každého jara rozkvetou bílými a růžovými oblaky třešňových květů. Podle tradice každoročně 1. května přicházejí na Petřín zamilované dvojice, aby polibkem pod kvetoucí třešní stvrdily svou lásku. V průběhu času se mění stromy i lidé. Nad jejich sliby prchavými jako květy bdí socha Karla Hynka Máchy, autora romantické básně Máj, jenž tu v jemném úklonu a s kyticí šeříku sní o lásce svůj věčný sen.

O historii rozhledny se můžete dočíst níže.
Originální dárky se symboly pražských věží na našem e-shopu.

Exkluzivní zážitky
Přejete si privátní prohlídku rozhledny se skleničkou šampaňského, návštěvu mimo otevírací hodiny nebo nahlédnout do míst, která nejsou součástí běžné prohlídky? Ve vybraných hotelech vám nabídneme exkluzivní zážitky. Zeptejte se vašeho concierge, co vše pro vás můžeme udělat.
Nabídka platí pro hosty v následujících hotelech:
*****Andaz AugustineAriaCorinthiaCPI Hotels Falkensteiner Hotel MariaFour SeasonsGolden WellMandarin Oriental The EmblemThe MozartVienna House Diplomat

 Přístup na vyhlídku je částečně přístupný.
Vozíčkářům zastaví výtah na kryté vyhlídkové terase s ochozem ve výšce 20 m (ve výši 51 m není ochoz pro vozík dostatečně široký). Vzhledem k užším výtahovým dveřím je pro návštěvníky na elektrickém vozíku připraven na přesednutí vozík mechanický.

Pro použití částečně přístupné toalety je nutné obejít celý objekt a použít služební vchod.
Plně přístupná veřejná toaleta se nachází nedaleko rozhledny.

Historie objektu

          V roce 1889 byli členové Klubu českých turistů na světové výstavě v Paříži, kde se tak nadchli pohledem na slavnou Eiffelovu věž, že se rozhodli vytvořit podobnou dominantu nad městem v Praze. Založili Družstvo pro výstavbu rozhledny, dali do něj první peníze a od magistrátu získali pozemek. Pro pětkrát menší napodobeninu Eiffelovy věže bylo vybráno místo v nadmořské výšce 324 m na vrchu Petřín. Stavbu rozhledny urychlilo konání Zemské jubilejní výstavy v Praze v roce 1891. V roce 1890 byla provedena projektová příprava a zajištěny potřebné prostředky. Stavba byla zahájena v březnu 1891 podle návrhu arch. Vratislava Pasovského, autory konstrukce byli ing. František Prášil a ing. Julius Souček z Českomoravské strojírny. V neuvěřitelně krátké době vyrostla celá konstrukce, 28. července 1891 byla zkolaudována a již 20. srpna 1891 byla rozhledna slavnostně otevřena. Tvoří ji lehká osmiboká příhradová ocelová konstrukce, na kterou se spotřebovalo 175 tun železa. Osm ramen konstrukce bylo zakotveno v mohutných kamenných blocích ve vrcholech osmiúhelníka, jehož úhlopříčka měří 21,65 m. Cesta na vrchol má 299 schodů až k vyhlídkové kabině ve výšce 51 metrů, odkud je překrásný rozhled na město. Dle přeměření v r. 2021 je celková výška rozhledny 58,70 metrů k nejvyššímu bodu původní a dodnes dochované konstrukce. Tím je pyramidální konstrukce nad střechou nejvyšší vyhlídkové plošiny.

          Ve 20 m prvního patra byla zbudována krytá vyhlídková terasa s ochozem. Na střeše byla původně umístěna stylizovaná koruna s vlajkovou žerdí. Uprostřed rozhledny je tubus, kterým jezdí kabinový výtah. Dříve vozil návštěvníky na vyhlídku výtah pro šest osob, zprvu na plynový, později na elektrický pohon. Přízemní pavilon sloužil restauraci.

          19. prosince 1891 poprvé zazářilo z rozhledny elektrické světlo. Na nejvyšším místě u samé koruny byla umístěna oblouková lampa, která podle tehdejšího tisku vydávala světlo, že v okolí rozhledny se dalo pohodlně čísti.

          5. 7. 1938 v době konání sokolského sletu v Praze došlo patrně ke zkratu a začalo hořet uvnitř výtahové kabiny. Návštěvníci tehdy kabinu včas opustili a sestoupili do přízemí, horní část rozhledny však byla poškozena a musela být částečně přestavěna.

          1. května 1953 byl na rozhledně uveden do provozu televizní vysílač. Tehdy byl zrušen výtah, aby tubus vyplnily kabely a napáječe. Kabina v prvním patře také začala sloužit spojům, kterým byla celá věž předána. Místo královské koruny byla na vrchol umístěna televizní anténa a později anténní nástavec tubusu. Pro návštěvníky zbyla jen obě schodiště a horní vyhlídková kabina. Roku 1980 byla rozhledna pro havarijní stav tubusu a schodiště pro veřejnost uzavřena. V roce 1991 se ke 100. výročí Zemské jubilejní výstavy konala Všeobecná československá výstava. Pro tuto příležitost byla věž po nejdůležitějších nutných opravách pro veřejnost otevřena. Od roku 1999 po dobu dvou let probíhala generální rekonstrukce rozhledny, většinou za provozu. Rekonstrukci rozhledny prováděl Spojprojekt Praha a. s. Byla rozebrána stará a nově vyrobena obě dřevěná schodiště z kvalitního dřeva. Byl osazen nový tubus a v něm výtah pro invalidy a starší osoby, který jezdí do horní vyhlídkové kabiny. Místo dřívějšího obedněného balkonu vznikl ve 20 m elegantní ochoz, který je přístupný i turistům na invalidním vozíku. Rozhledna byla po rekonstrukci otevřena pro veřejnost 24. března 2002.

majitel: Hlavní město Praha
správce: Prague City Tourism

Otvírací doba

leden - březen

celý týden: 10:00 - 18:00

duben - květen

celý týden: 09:00 - 19:30

červen - září

celý týden: 09:00 - 20:30

říjen - listopad

celý týden: 10:00 - 18:00

prosinec

celý týden: 10:00 - 19:30

Zobrazit na mapě

Praktické informace

Vstupné:

 • základní 220 Kč
 • snížené 150 Kč
 • rodinné 440 Kč

Kontakty

Petřínské sady 633
Malá Strana
11800 Praha 1

+420221714714
https://www.prague.eu/petrinskarozhledna
tourinfo@prague.eu