Svatomikulášská městská zvonice

Malebný výhled na malostranské domy a náměstí je odměnou za 215 vystoupaných schodů do výšky 65 m na ochoz věže přilehlého barokního kostela sv. Mikuláše. Zvonice z r. 1755, která sloužila zároveň i jako požární hláska, byla poslední hlásnou věží v Praze. Od 60. let 20. století sloužila jako pozorovatelna Státní bezpečnosti pro sledování západních ambasád sídlících v okolí věže.

Popis objektu

Akce Ranní sleva:

  • 50 % ze vstupného každý den vždy první hodinu po otevření

Držitel karty Lítačka: 170 Kč

Multi vstupenka „9 objektů v 365 dnech

  • dospělí: 990 Kč
  • snížené vstupné: 690 Kč

10% sleva na vstupné při nákupu eVstupenky on-line

Děti do 5 let mají vstup zdarma. Snížené vstupné je určeno pro děti 6 – 15 let, studenty do 26 let, seniory nad 65 let a osoby se ZTP. Osoby s průkazkou ZTP/P s 1 doprovodem mají vstup zdarma. Rodinná vstupenka platí pro 2 dospělé a až 4 děti.

Návštěvní řád – ke stažení ZDE

Náš tip: Na všechny druhy vstupenek (vyjma skupinových a školních, přednáškových programů a speciálních akcí PCT) získáte slevu 50 Kč na 24hodinovou jízdenku na historickou tramvaj 42. Vstupenku lze uplatnit při koupi jízdenky v tramvaji v tentýž den. Možná je pouze platba platební kartou. 50korunová sleva je poskytnuta též na každou osobu v rámci rodinné vstupenky.
A naopak, pokud už jízdenku vlastníte, můžete požadovat po dobu platnosti jízdenky 20% slevu ze vstupného na jedné z věží ve správě PCT (nevztahuje se na Multi vstupenku).

Ve věži je umístěna stálá expozice Custos Turris / Strážce města

  • Návštěvníci si mohou prohlédnout byt věžníka z období druhé poloviny 18. století, jehož součástí je černá kuchyně – jediná přístupná černá kuchyně v Praze. Na tuto část navazuje hlásovna – místo, kde věžník vykonával svou funkci. 

Symbol věže: zvon

Kupole chrámu svatého Mikuláše spolu se štíhlou zvonicí vyčnívají vysoko nad kamenné vlnobití malostranských střech. Představují mistrovské vtělení barokního stylu, který vtiskl historické Praze jedinečnou tvář. Svatomikulášská městská zvonice ukrývá vzácný zvon zvaný Mikuláš ze 16. století. Jeho kovový hlas kdysi volal z věže na poplach při hrozícím vpádu cizích vojsk, požárech a nebezpečí, oznamoval ale i příjezd krále a jiné radostné události. Zvon jako zázrakem přečkal požár věže v roce 1925 i rekvírování pražských zvonů pro zbrojní účely za světových válek. Jistě proto, že ním držel ochrannou ruku stejnojmenný patron sousedního chrámu svatý Mikuláš.

O historii věže se můžete dočíst níže.
Originální dárky se symboly pražských věží na našem e-shopu.

Exkluzivní zážitky
Přejete si privátní prohlídku věže se skleničkou šampaňského, návštěvu mimo otevírací hodiny nebo nahlédnout do míst, která nejsou součástí běžné prohlídky? Ve vybraných hotelech vám nabídneme exkluzivní zážitky. Zeptejte se vašeho concierge, co vše pro vás můžeme udělat.
Nabídka platí pro hosty v následujících hotelech:
*****Andaz AugustineAriaCorinthiaCPI Hotels Falkensteiner Hotel MariaFour SeasonsGolden WellMandarin Oriental The EmblemThe MozartVienna House Diplomat

Objekt není bezbariérový.

Historie objektu

          Věž, zvonici či hlásku, která přiléhá ke kostelu, postavil Kilián Ignác Dientzenhofer, Anselmo Lurago ji pouze dokončil podle jeho plánů v roce 1755. Výška věže je stejná jako výška vedlejší kupole chrámu, ochoz, dnes přístupný veřejnosti, je ve výšce 65 m a vede sem 215 schodů. Věž patřila obci, nikoliv církvi, což vyjadřuje znak Malé Strany nad vchodem. Proto má také čp. 556, zatímco kostelní stavby popisná čísla většinou nemají. Věž má také samostatný vstup z náměstí. Ostatně od středověku bylo zvykem, že zvonice kostelů stavěly obce. Věž sv. Mikuláše byla poslední hlásnou věží v Praze. V roce 1891 se z ní odstěhoval poslední hlásný, jehož úkolem bylo zvonit při požáru a ukazovat směr červeným fáborem z okna, v noci pak lucernou. Po něm zde bydlel malíř Jan Vochoč, který maloval hlavně Hradčany a malostranské střechy. Od počátku 50. let do pádu komunistického režimu zde byla pozorovatelna Státní tajné bezpečnosti, která odtud monitorovala zejména pohyby na velvyslanectvích západních zemí. V letech 1996 – 1997 proběhla rekonstrukce vnějšího pláště, byly upraveny vnitřní prostory pro zpřístupnění veřejnosti. Byly restaurovány i hodiny s šestimetrovým ciferníkem a kované zábradlí staré jako zvonice sama. Otevření pro veřejnost se konalo 9. 8. 1997.

majitel: Hlavní město Praha
správce: Prague City Tourism

Otvírací doba

leden - březen

celý týden: 10:00 - 18:00

duben - květen

celý týden: 10:00 - 19:00

červen - září

celý týden: 09:00 - 20:30

říjen - listopad

celý týden: 10:00 - 18:00

prosinec

celý týden: 10:00 - 19:30

Zobrazit na mapě

Praktické informace

Vstupné:

  • základní 190 Kč
  • snížené 130 Kč
  • rodinné 380 Kč

Kontakty

Malostranské náměstí 29
Malá Strana
11800 Praha 1

+420221714714
https://www.prague.eu/svatomikulasskazvonice
tourinfo@prague.eu