23. 6. 2022

Chovejte se k Matce měst jako ke své vlastní mámě

Vítejte v Praze, jednom z nejkrásnějších měst na světě, zapsaném na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Těší nás, že jste si vybrali pro návštěvu právě naši metropoli, a uděláme vše pro to, abyste se tu cítili jako doma. Doma tu jsou ale i Pražané, kteří jsou skutečnou duší města a vytvářejí v něm jedinečnou atmosféru. Věříme proto, že budete respektovat desatero pravidel, která Vám umožní užít si návštěvu Prahy s respektem k jejím rezidentům. Právě to je obsahem myšlenky slow turismu – upřednostnit hlubší individualizovaný prožitek před prchavým unifikovaným zážitkem. Připravili jsme pro Vás desatero doporučení, jak pomoci uchovat výjimečnou hodnotu Prahy, jejíž základy kotví v hloubce jedenácti staletí a jejíž věže se dotýkají hvězd. Děkujeme.

1. Historické jádro Prahy je památkou UNESCO – respektujte, prosím jeho atmosféru, prostředí a umělecké památky.

Toužíte-li zanechat v Praze svou stopu, nápis sprejem na Karlově mostě je jeden z nejhorších způsobů, jak tuhle touhu realizovat. Nešpiňte památky nápisy. Nepřipínejte na most zámky. Lásku přeci nelze uzamknout, už by to nebyla láska. Udržujte také naše město čisté a nevyhazujte odpadky na ulici ani do řeky.

 

2. V památkové rezervaci nepijte alkoholické nápoje a nerušte noční klid.

V centru města je zakázáno pít alkohol na veřejnosti. Využijte pohostinnosti našich barů a restaurací. Po 22. hodině platí noční klid. Nehlučte a nechovejte se hrubě. Pražané ráno vstávají do práce, respektujte jejich právo na odpočinek. Pokuta za rušení nočního klidu je 400 euro.

 

3. Využívejte oficiálních licencovaných průvodců

Licencovaní průvodci vám přiblíží historii Prahy atraktivně, erudovaně, pravdivě a bez bulvárních výmyslů.

 

Nenechte se mýlit, žádná freetour není opravdu zdarma. To naši oficiální průvodci jsou proškolení profesionálové a lepší neseženete. Najdete snadno – buď na Staroměstské radnici, na telefonu +420 775 855 037 nebo emailu guides@prague.eu.

 

Celou nabídku si můžete prohlédnout ZDE.

 

4. Poznávejte Prahu jako místní. Choďte pěšky nebo využívejte MHD

Praha je na rozdíl od jiných metropolí velmi koncentrovaná, všude dojdete pěšky. Nebo využijte naši MHD, je jednou z nejlepších na světě, se zastávkami na každém „rohu“. V metru je se můžete pokochat i řadou uměleckých děl. S Prague Visitor Pass máte navíc zdarma přes 50 atraktivit a neomezenou MHD včetně lanovky na Petřín! Zakoupit ji můžete v aplikaci nebo na eshopu a rovněž na turistických informačních centrech na Můstku, Staroměstské radnici i obou letištních terminálech.

 

Pokud budete využívat běžnou jízdenku, nezapomeňte si ji při prvním vstupu do dopravního prostředku či přepravního prostoru označit ve strojku. Platnost jízdenky je omezena pouze časem, na počtu přestupů nezáleží. Proto při přestupu jízdenku znovu neoznačujte – dalším označením se stává jízdenka neplatnou!

 

5. Objevte skryté krásy Prahy na méně turisticky navštěvovaných místech. Zúčastněte se akcí konaných po celé metropoli.

Praha, to není jen Karlův most, orloj a Hradčany, ale také postindustriální krása Holešovic, elegantní Vinohrady, vibrující Karlín nebo křehký půvab zámecké zahrady ve Ctěnicích. Zažijte Prahu jako místní, poznejte její autentickou atmosféru.

 

Vyberte si akci ZDE.

6. Kupte si místní produkty a ochutnejte tradiční jídla. Podpořte lokální ekonomiku.

Ochutnejte lokální kuchyni, je skvělá a nezatíží životní prostředí tím, že by k Vám jídlo cestovalo přes dva kontinenty. Kupte si dobroty od místních pekařů a farmářů a udělejte si piknik v některém z našich parků. A nezapomeňte po sobě uklidit.

 

Kam na jídlo zjistíte ZDE.

 

7. Neprocházejte kostely za účelem prohlídky interiéru v době pravidelných bohoslužeb – respektujte náboženské cítění věřících.

Řada kostelů nabízí komentované prohlídky, další si lze po zaplacení vstupného projít samostatně mimo čas bohoslužeb. Kostely, jež se otvírají pouze v čase liturgie lze zhlédnout diskrétně před jejím začátkem či po ní, nikdy ne v  průběhu.

 

8. Parkujte koloběžky pouze na vyznačených místech a neohrožujte jimi chodce.

Téměř u každé křižovatky v centru města najdete značku Parking se symbolem kola, někdy i kola a motorky. Tam, prosím, odkládejte sdílené koloběžky, kola či skútry. Nejezděte po chodnících a neohrožujte chodce.

 

 

9. Buďte ohleduplní ke zvířatům i k vašemu okolí.

Vaší vzpomínkou budou i cestovatelské fotografie; aranžovaná selfie se zapůjčenými hady, sovami či papoušky však rozhodně nejsou tím, co byste si chtěli jako vzpomínku z metropole odvézt. Osoby, které vám focení se zvířaty nabízejí, u nás nejsou vítané! Provozují tuto činnost bez povolení a jejich zvířata pocházejí z tzv. černého trhu. Focení je navíc pro zvířata extrémně stresující a častá manipulace s nimi jim způsobuje i fyzická zranění. Prosím, nepodílejte se svou účastí na této formě zneužívání zvířat.

 

Přijeli jste do Prahy se svým čtyřnohým přítelem? Skvěle. U odpadkových košů naleznete papírové sáčky, které Vám pomohou zanechat naše ulice po vašem pejskovi čisté.

 

10. Navštivte Prahu také mimo sezónu, dopřejte si možnost vidět turisticky atraktivní místa nepřeplněná a nezahlcená.