25. 7. 2023

Kam za sladkým v Praze

Česká sladká kuchyně je výjimečná a její moučníky jsou doslova ideální ke kávě. Kavárny si často sladkosti připravují samy nebo je pro ně připravují malí lokální výrobci. Koláče, bábovky či větrníky – ať vás ani nenapadne odjet, dokud neochutnáte.

Ovocný Světozor

Vodičkova 39, Praha 1 – Nové Město | další provozovny na ovocnysvetozor.cz

Absolutní pražská klasika. Když je venku teplo, budete si muset vystát frontu u okénka na zmrzlinu. Cukrárna uvnitř je otevřená celoročně, najdete zde různé zmrzlinové speciality, obložené chlebíčky a vysoké dorty. Milovníci sladkostí se zde začínají scházet již brzo ráno. Mají několik provozoven, ta nejrušnější se nachází v centru Prahy v Pasáži Světozor na Václavském náměstí. Kupte jednu z nabízených pochoutek a vychutnejte si ji na známém náměstí nebo ve Františkánské zahradě.

Cukrárna Alchymista

Jana Zajíce 7, Praha 7 – Bubeneč | alchymista.cz

Tuto malou oázu s dřevěným interiérem vyzdobenou rozmanitými starožitnostmi najdete na Praze 7 poblíž Letné a Stromovky za stadionem Sparty. Zavítejte i do jejich kouzelné zahrádky. Kromě vynikající kávy a dortíků nabízí tato cukrárna i spoustu zajímavých pravidelných akcí.

Erhartova cukrárna

Milady Horákové 56, Praha 7 – HolešoviceVinohradská 125, Praha 3 – Vinohradyerhartovacukrarna.cz

Tradice tohoto elegantního retro pekařství a kavárny sahá až do roku 1937. V Praze najdete dvě provozovny: jednu na Vinohradech a druhou na Letné. V obou provozovnách denně napečou spoustu dortů a moučníků, které si můžete koupit celé nebo po porcích. Pečou i dorty na objednávku. Objednané dorty si můžete vyzvednout nebo nechat dovést. Ochutnejte české či italské pochoutky, například větrníky nebo kremrole.

Cukrkávalimonáda

Lázeňská 7, Praha 1 – Malá Stranacukrkavalimonada.com

Moderní kavárna/bistro sídlí v malebném prostředí Malé Strany jen pár minut od Karlova mostu. Nabízí kultivovaný interiér, příjemnou obsluhu, velký výběr vynikajících dezertů, chutné saláty i těstovinová jídla. Doporučujeme návštěvu v odpoledních hodinách, abyste se vyhnuli návalu v době oběda.

Pekárna Kabát

pekarnakabat.cz

Maličké prodejny Pekárny Kabát naleznete na různých místech v Praze, jako jsou například vestibuly metra. Nenechte se mýlit skromným vzhledem prodejen (často jen okének) a kupte si dobrotu, kterou si později vychutnáte třeba v parku na lavičce. Jejich tradiční moravské koláče jsou vynikající! Ale nepochybíte ani u ostatního sortimentu, který kvalitou surovin i provedení převyšuje produkci ostatních velkých pražských pekáren.

Cukrárna Myšák

Vodičkova 31, Praha 1 – Nové Městomysak.ambi.cz

Do této cukrárny ve Vodičkově ulici si chodili zákazníci pochutnávat na sladkostech již na prahu dvacátého století. Přijďte i vy zažít prvorepublikovou atmosféru do míst, která za první republiky navštěvovala řada významných osobností. Podnik navazuje na historii cukrárny Františka Myšáka a nabízí výběrovou kávu a neodolatelně dobré zákusky, které patří k české klasice.

Cukrárna U Knoflíčků

Újezd 412, Praha 1 – Malá Strana | uknoflicku.cz

Vycházku na Petřín si můžete zpestřit návštěvou Cukrárny U Knoflíčků na Malé Straně. Najdete ji na úpatí kopce nedaleko stanice lanové dráhy. V příjemném rodinném prostředí si pochutnáte na výborné kávě nebo horké čokoládě. V nabídce je celá řada tradičních i netradičních dortů, ten svůj oblíbený si tady vybere určitě každý.

Gingerbread museum / Perníčkův sen

Nerudova 9, Praha 1 – Malá Stranagingerbreadmuseum.cz
Haštalská 757, Praha 1 – Staré Městopernickuvsen.cz

Mezi české tradice patří nepochybně také perníkářské řemeslo. Ať už dostanete chuť na tuhle pochoutku, nebo budete chtít udělat radost sladkým dárkem někomu z blízkých, navštivte Gingerbread museum na Malé Straně v Nerudově ulici nebo Perníčkův sen v Haštalské ulici na Starém Městě. Čekají na vás kouzelné voňavé obchůdky plné lákavých perníkových dobrot.