24. 7. 2020

Kouzelné „plzeňské podniky“ v pražských uličkách a originální čtyři pivní trasy

Gastronomické zážitky mají při návštěvě hlavního města své důležité místo. Kromě muzeí a památek má Praha co nabídnout také všem milovníkům dobrého jídla a pití. Je vyhlášená desítkami hospod a hospůdek s bohatou historií, které se již staly součástí české kultury podobně jako plzeňský ležák, který se v nich čepuje. A vznikají další, které získávají přízeň domácích i zahraničních příznivců dobrého piva a jídla. Z desítek takových podniků jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější a vytvořili celkem čtyři pivní trasy. Vydejte se po jedné z nich objevovat kouzlo hospod s plzeňským ležákem.

Pilsner Urquell se uznání pražských pivařů dočkal už v roce 1843, pouhý rok od založení plzeňského pivovaru. Originální chuť spodního ležáku tehdy okouzlila Jana Pinkase, zakladatele vyhlášené pražské hospody U Pinkasů, ve které se plzeňský ležák čepuje nepřetržitě už 177 let. Během následujících roků se Pilsner Urquell dostával i do dalších pivnic stověžaté Prahy, ve kterých si ho místní i turisté vychutnávají dodnes. Stejně tak to můžete udělat i vy. Vyrazte na netradiční prohlídku městem a využijte k tomu jednu ze čtyř pivních tras. Každou z nich pojí odlišný prvek: motiv zvířat, moderní interiéry, česká historie nebo venkovní posezení. A pozor, na všechny návštěvníky čeká malé překvapení od Pilsner Urquell – při útratě nad 250 korun dostanete v každé hospodě jeden šnyt na účet pivovaru!

Na jaké pivní trasy se můžete těšit? První z tras – „Pražská zoo“ – vás provede podniky se zvířecími názvy. Jedno si můžete dát třeba U Hrocha, U Zlatého tygra, nebo Mlsného kocoura. Cesta s názvem „Pražská moderna“ se bude líbit gurmánům, kteří si pivo rádi vychutnávají v designových prostorách. Vychlazené plzeňské si můžete dát třeba i v Tiskárně, U Rarášků nebo v Mincovně. „Česká klasika“ je ideální trasou pro ty, kteří si potrpí na tradice a k pivu rádi přikusují domácí škvarky nebo utopence. Zajděte třeba do proslulé české restaurace U Vejvodů nebo si dejte plzeňský ležák v Bredovském dvoře. Poslední z pivních tras, „Restaurace se zahrádkami,“ se bude líbit všem milovníkům venkovního posezení. Orosený půllitr si v horkých letních dnech nejlépe vychutnáte na čerstvém vzduchu. Zajděte na ni třeba do restaurace U Zlaté Pšenice, kde si pivo dáte bez ruchu projíždějících aut přímo na Václaváku.

Na všech trasách nezapomínejte sbírat razítka za každý šnyt. Pokud jich během své cesty získáte alespoň pět, dostanete za ně tričko Pilsner Urquell. Stačí, když se mapou s nasbíranými razítky prokážete u výčepního restaurace Červený jelen. 

Zpestřete si příští procházku Prahou pivním dobrodružstvím! Přibalte si mapu plzeňských hospod a vydejte se na průzkum po čtyřech pivních trasách.