16. 1. 2024

Maškary i starobylé zvyky – Masopust v Praze

Konec zimního období přináší tradiční masopustní průvody masek v kulisách pražské architektury, stánky se zabijačkovými pochoutkami, ukázky bourání prasete, špejlování jitrnic a dalších řeznických dovedností. Přichází období oslav masopustu a dnů plných bezstarostného veselí, divadelních představení a hudby. Přidejte se i Vy!

Na svátek Tří králů (6. ledna) začalo období Masopustu. Slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou, které končí čtyřicet dní před Velikonocemi, na tzv. Popeleční středu, bylo pro lidi v minulosti oficiálním svátkem hodování, během kterého bylo třeba se dosyta najíst, protože po něm následoval dlouhý šestitýdenní půst. Ačkoliv půst dnes drží jen málokdo, bláznivé dny masopustního veselí a zabijačkové hody se staly oblíbenou kratochvílí spojenou s oslavami konce zimy. Připravili jsme pro vás tipy na nejlepší masopustní akce v Praze, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

 

Letenské prase a Letenský masopust

Místo konání: Národní zemědělské muzeum, Kostelní 44, Praha 7 – Holešovice
Datum a čas: so 20. 1. 2024, 10:00–17:00

 

Zdroj: www.facebook.com/pg/zemedelskemuzeum

 

Zažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality můžete v rámci akce Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu.

 

Šestnáctý ročník této výjimečné akce vám nejen naplní chuťové pohárky, ale i otestuje vaši zručnost, znalosti tradic a představí zajímavosti z cechu řeznického. Můžete se těšit na ukázky bourání prasete, zabijačkové specialityi workshopy pod taktovkou kuchařů z Asociace kuchařů a cukrářů. Kromě zabijačkových pochoutek na muzejním dvorku si budete moci vyzkoušet, jak se plní a špejlují jitrnice, uvidíte práci řeznického mistra či ukázky historického řeznického náčiní ze sbírek Národního zemědělského muzea. Kromě zabijačkové tematiky se dozvíte něco i o masopustních zvycích a zažijete Letenský průvod s pohřbívám basy. Pro děti jsou připravené výtvarné dílny, divadélko či masopustní kvízová stezka.

 

Vstupné 100 Kč
děti od 3 let, senioři od 65 let, studenti 50 Kč

 

Maškary v masopustních kostýmech mají vstup na akci zdarma.

 

Více informací

 

Karlínský masopust

Místo konání: Karlínské náměstí, Praha 8 – Karlín
Datum a čas: so 27. 1. 2024, 13:00–18:30

 

Zdroj: www.praha8.cz | Ilustrační foto z masopustu 2016

 

Jedna z největších venkovních kulturních akcí v Karlíně. Kulturní program, aktvity pro děti, masopustní průvod, spousta dobrého jídla a pití, to vše je Karlínský masopust.

 

  • Na Karlínském náměstí budou od 12 hodin stánky s masopustními pochoutkami, zabijačkovými specialitami, sladké i slané koláče a další jídlo a pití. Na své si přijdou jak milovníci klasické gastronomie, tak i té moderní.
  • Ve 13:00 tradičně odstartuje program v Kaizlových sadech. Zde se můžete těšit na bubenickou show, folklórny súbor Šarvanci a Long Vehicle Circus.
  • Zhruba ve 13:30 vyráží průvod Křižíkovu ulicí na Karlínské náměstí. Masopustní masky budou během průvodu rozdávat dětem sladké loupáčky.
  • Na Karlínském náměstí se od 14:00 rozezní bláznivá kapela Mouchy, v punkovém rytmu si užijete kapelu Koza na útesu a jako hvězdu programu přivítáme Milana Peroutku & kapelu Perutě. Program doplní irské tance či světelná show.

 

Na děti v Karlínském Spektru budou čekat divadelní pohádky a kouzelník, ale také různorodé aktivity a dílničky.

 

FB událost

 

Ctěnický masopust

Místo konání: Zámecký areál Ctěnice, Bohdanečská 1 , Praha 9 – Vinoř
Datum a čas: so 3. 2. 2024, 11:00–17:00

 

Iustrační foto | Zdroj: https://cs-cz.facebook.com/ctenice/photos

 

Oslava masopustu v Zámeckém areálu Ctěnice s trhy a průvodem masek. Kromě klasických trhů se objeví stánky s masopustním sortimentem. Chybět nebudou sladkosti, domácí koblihy, pivo či horký mošt a tradiční zabijačkové speciality. O masopustní veselí a rej masek se postará národopisný soubor Doudleban.

 

Pro děti je přichystána výtvarná dílna, kde si budou moci vyrobit neobvyklou masku. A pohádku jim zahraje Naivní divadlo Liberec.

 

Harmonogram:

  • 11:00–12:30 Zámek – výtvarná dílna pro děti, kde si vyrobí originální masku do průvodu
  • 13:00 Zahájení masopustu
  • 14:00 Naivní divadlo Liberec / Jak chodil Kuba za Markytou / Kočárovna
  • 15:00 Masopustní průvod po areálu a přivítání masopustního průvodu z Vinoře
  • 15:45 Národopisný soubor Doudleban – ukázky folklorního masopustu, harmonikář

 

Vstup na venkovní akci je zdarma.
Divadlo 100 Kč za osobu.
Zámecká dílna za 50 Kč na osobu.

 

Více informací

 

Malostranský masopust

Místo konání: Kampa, Praha 1 – Malá Strana
Datum a čas: so 10. 2. 2024 13:00

 

Zdroj: sopmsh.estranky.cz/fotoalbum

 

Tradiční masopustní průvod masek v kulisách Malé Strany a Hradčan. Průvodu s živou hudbou a maskami se každoročně účastní stovky lidí. Vychází z Loretánského náměstí a jde se přes Malou Stranu na Kampu, kde vyvrcholí veselicí.

 

Sraz do průvodu před hostincem U Černého vola do 13 hodiny. Průvod vyráží do 13:30.

 

Více informací