20. 3. 2022

Ostrov Kampa, galerie pod širým nebem

Když se řekne Kampa, mnohým se vybaví rozsáhlý park, tajuplný kanál Čertovka, notoricky známá Werichova vila nebo nepřeberné množství romantických kavárniček a restaurací. Málokdo si však uvědomí, že Kampa nabízí přehlídku umění zasazenou do malebných kulis jednoho z nejkrásnějších pražských ostrovů.

Většina Pražanů zná Kampu jako své boty. Pejskaři, milovníci pikniků a sportovci ocení zejména rozsáhlý park, kavárenští povaleči jsou nadšeni všudypřítomnou vůní pražené kávy, romantické duše si vychutnají kouzelnou atmosféru při západu slunce a šumění vody ve Vltavě na jedné straně nebo v kanálu Čertovka na straně druhé. Ale stejně tolik, kolik je tady psů, běžců i piknikových dek, je tady uměleckých děl rozmístěných po celé ploše ostrova.

 

kulptury a sochy, kam se podíváš

 

Fenomén, který není potřeba představovat, jsou Sovovy mlýny, dnes Muzeum Kampa. Instituce se světovým věhlasem a kromobyčejně obsáhlými a cennými sbírkami je doslova pražským uměleckým pokladem. Tato moderní galerie drží prst na tepu aktuální umělecké současnosti a může směle konkurovat světovým institucím. Věděli jste, že nádvoří muzea je veřejně přístupné a nabízí jedinečnou podívanou? Instalace tam umístěné jsou pouze dočasné, a proto se nikdy neokoukají. V blízkosti muzea můžete najít třeba hojně vyhledávanou plastiku Lezoucí miminka od výtvarníka Davida Černého, dřevěné skulptury Titáni od sochařky Emilie Benes Brzezinski, sochu Harmonie v podobě modlícího se muže, jejímž autorem je britský umělec Kaivalya Torphy, sochu Révy, dívky s hrozny, od české sochařky Karly Vobišové Žákové nebo zádumčivou sochu Jarmila od sochaře Jana Hány. Když se důkladně rozhlédnete kolem, najdete jich mnohem víc. Rozmanitost těchto skulptur a plastik dotváří bohémskou tvář Kampy a vdechuje jí umělecký ráz.

 

Nadčasový underground – minulá slova o budoucnosti

 

V poslední době zde převažuje současné umění. Po téměř deseti letech se na Kampě objevil výrazný konceptuální počin, který má na svědomí výtvarník Viktor Karlík. Jeho fascinace pražskými kanálovými poklopy ho dovedla k myšlence vytvořit sérii poklopů s citáty nebo úryvky textů významných představitelů českého undergroundu, jako jsou Jiří Kolář, Ivan Magor Jirous, Vít Kremlička nebo Filip Topol, a předat tak vzkaz budoucím generacím o tom, jak důležitá je svoboda, demokracie, tolerance a láska. Projekt Hlasy z podzemí vznikl ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy v letech 2000–2013 a připomíná předlistopadovou dobu bezčasí, kdy každý otevřený a odlišný názor byl nežádoucí. Kolem Muzea Kampa tak můžete najít konvolut čtrnácti poklopů, stejně tolik jako je zastavení na křížové cestě. Každý má trochu jiné poselství, vyzní ale podobně. Dívejme se po tom, po čem šlapeme. Možná po umění, možná po štěstí, ale nenechme si pošlapat to dobré, co v nás a okolo nás je.