20. 7. 2020

Praha v pohybu

Prahu si můžete užít mnoha různými způsoby. Někdo rád běhá po památkách, jiný po nákupech a někdo prostě jen rád běhá… Nebo jezdí na kole, in-linech, nebo volí jiný druh pohybu. V každém případě Praha sportovním nadšencům fandí. Dalo by se dokonce říct, že je pro ně přímo stvořená! Ostatně, tisíce návštěvníků sem každoročně zavítají právě kvůli sportu, ať už se jedná o fanoušky mířící na některé ze sportovních utkání nebo borce, kteří se postaví na start Pražského mezinárodního maratonu.

Pěší turistika 

Těžko byste našli jinou metropoli, která skýtá tolik příležitostí k pěší turistice, nordic walkingu nebo jen pohodovým procházkám v přírodě. Řada krásných parků se nachází v samotném centru. Pokud milujete výhledy na historickou Prahu, zamiřte třeba na Petřín, do Riegrových sadů, na Vítkov nebo na Letnou. Jen kousek dál od centra je například oblíbená Stromovka či Havlíčkovy sady alias Grébovka na pomezí Vinohrad a Vršovic. 

Dáváte-li přednost krásným přírodním scenériím, vydejte se MHD na okraj Prahy do Prokopského údolí, Chuchelského háje, Divoké Šárky nebo do Modřanské rokle. Uvidíte, že tato místa stojí za trochu cestování.

Běh 

Praha je město běžců. Díky nenáročnému terénu je pro tento sport přímo stvořená. Svou ideální běžeckou trasu si najdete téměř všude, v centru i mimo něj. Jste-li městský běžec, zaběhejte si po ránu na pražských náplavkách podél řeky, na Vyšehradě, v Letenských či Riegrových sadech. Kopečky skvěle natrénujete na Petříně. Jako bonus si můžete udělat běžecké selfíčko třeba s Pražským hradem v pozadí.

Klidný a pohodový výběh vám zaručí také Stromovka, obora Hvězda či nedaleká Ladronka na okraji Prahy. I zde najdete řadu skvělých běžeckých tras a míst k odpočinku po tréninku. 

Za běhu můžete též poznávat pražské památky. Stačí si rezervovat netradiční běžeckou prohlídku města pod vedením zkušeného instruktora, který s vámi proběhne těmi nejhezčími místy Prahy.

In-line bruslení 

Dáváte-li před běžeckými botami přednost kolečkovým bruslím, vyrazte třeba na oblíbenou Ladronku, kde se nachází nejdelší osvětlená in-line dráha v Praze o délce 4,2 km. Další dráhu najdete na Letenské pláni v blízkosti Letenských sadů. Hezká stezka, kterou rádi využívají také cyklisti a běžci, vede podél Vltavy z Braníka do Modřan a do Zbraslavi a měří něco přes 7 km.

Cyklistika 

Praha sice není žádný Amsterdam, ale na cyklisty zde narazíte téměř na každém kroku. Kola se zde v posledních letech stávají oblíbeným způsobem dopravy po městě, ale spousta lidí pravidelně zařazuje cyklistiku mezi své oblíbené sportovní aktivity a vyráží za aktivním odpočinkem mimo centrum. Na území města a v přilehlých lokalitách jsou desítky kilometrů značených a udržovaných cyklostezek, stačí si jen vybrat. Můžete se vydat třeba stezkou Prokopským údolím či Divokou Šárkou, nebo přejet z jednoho konce Prahy na druhý po stezce vedoucí podél řeky z Bohnic až do Zbraslavi. 

Kola však můžete využít také pro poznávání centra Prahy a zdejších pamětihodností. Vyberte si jednu z cykloprohlídek s průvodcem a šlápněte do pedálů! 

Vodní sporty

Vodní radovánky si v Praze můžete dopřát v kterémkoliv ročním období. Ve městě a blízkém okolí je několik velkých aquaparků, které nabízejí zábavu pro celou rodinu na celý den. V největším z nich, Aquapalace Praha, se navíc můžete i ubytovat. Svůj plavecký styl můžete pilovat v některém z řady krytých i venkovních bazénů, například v nejznámějším pražském plaveckém stadionu Podolí. V letních měsících se můžete jít osvěžit na venkovní koupaliště, například na Hostivařskou přehradu, do Divoké Šárky nebo do biotopu v Radotíně.

Svůj pobyt v Praze si můžete zpříjemnit i odpočinkem u řeky Vltavy, která také nabízí možnosti, jak si užít léto. Hojně využívané jsou místní půjčovny lodiček a šlapadel, zejména ty na Slovanském ostrově. Loďku si můžete půjčit i na nedalekém Smetanově nábřeží. Potřebujete více adrenalinu? Pak vyzkoušejte jízdu na kajaku či raftu, nebo si půjčte paddleboard ve Žlutých lázních. 

Prahu z jiné perspektivy můžete poznat i během jedné z vyhlídkových plaveb, která vás sice nebude stát moc námahy, ale jako způsob relaxace a poznávání Prahy v teplých letních měsících je ideální. Zvláštní kouzlo pak mají zejména večerní plavby. O něco levněji vás vyjde jeden z pražských přívozů, které jsou součástí MHD a v pravidelných intervalech křižují řeku v centru města i mimo něj.