14. 4. 2022

Pražské čtvrtě centrum

Centrum Prahy je prostor, kde můžete nalézt autentickou atmosféru města, které je a vždycky bylo křižovatkou kultur a stylů. Prostor, kde si minulost a současnost podávají ruce přes kavárenský stolek na vzdušné pavlači a kde se jedinečný duch Prahy otiskuje do skrytých zákoutí s malebnými vinárnami a galeriemi s díly místních tvůrců.

Zažijte centrum Prahy jako místo schůzek s přáteli i mile neplánovaných setkání s Pražany nad sklenkou vína nebo nad pivem točeným na šnyt. Vyslechněte si jejich tipy a také příběhy, které se tu vyprávějí a žijí a které si můžete později připomenout díky kultivovaným suvenýrům od místních umělců.

 

 

Abyste se v pražských dvorcích, zahradách a zákoutích dočista neztratili, zkuste na chvíli změnit perspektivu a podívat se na centrum z výšky – z vyhlídky na od letohrádku Belveder nebo z Letenských sadů, z Pražského hradu nebo ze Staroměstské radnice. Na její ochoz ve výšce 41 metrů můžete vyjít po schodech, nebo se nechat vyvézt futuristickým výtahem.

 

Až budete mít znovu pevnou půdu pod nohama, naskočte třeba do historické tramvaje č. 42, která Vás proveze nejkouzelnějšími místa pražského centra.  Douglas Adams ve svém legendární Stopařově průvodci po Galaxii říká, že 42 je odpovědí na všechny otázky vesmíru a života. To nemůžeme potvrdit, ani vyvrátit. Ale tramvaj s tímhle číslem je v Praze určitě odpovědí na mnoho otázek po jejich krásách.

 

Z ostrova Žofín pak můžete vyplout na lodičce pod oblouky Karlova mostu a na vrch Petřín se nechat vyvést lanovkou. Pražským centrem prochází nespočet cest. Vydejte se po nich na Náplavku a nebo do CAMPu – Centra architektury a městského plánování nebo do Manifesta. Centrum je srdce Prahy a to Vaše si určitě získá.

 

 

1.  Orloj  a Staroměstská radnice – věž, Staroměstské náměstí 1/3
2. Staroměstské náměstí
3. Pražské kreativní centrum 
Skautský institut, Staroměstské náměstí 1 
4. Bokovka, Dlouhá 729/37
5. Stínadla
6. Karlův most
7
.  Zeď Johna Lennova, Velkopřevorské náměstí
8. Artisème, Velkopřevorské nám 4
9.  Letohrádek královny Anny, Mariánské hradby 1
10. Národní divadlo, Národní 2
11. Střelecký ostrov
12. ŽofínSlovanský ostrov
13. Lanová dráha, Újezd
14. Náplavka Rašínovo nábřeží
15. Náplavka Smíchovská, Hořejší nábřeží
16. CAMP – Centrum architektury a městského plánování, Vyšehradská 51
17. Manifesto Market Anděl, Ostrovského 34

historická tramaj 42: jednou z 21 stanic historické okružní linky 42 je zastávka Pražský hrad