13. 4. 2022

Pražské čtvrtě Letná a Holešovice

Symbolem moderního velkoměsta 21. století jsou kreativní čtvrti, vznikající na místech někdejších bronwfieldů. Jsou tím životnější a úspěšnější, čím víc respektují specifickou atmosféru místa. Holešovice a Letná jsou ideálním příkladem toho, jak tento fenomén zdomácněl v Praze. Industriální objekty proměněné v technologické huby, kulturní centra a kavárny lákají umělce, vizionáře i mladé rodiny, které cítí, že tohle klima jim bude svědčit.

Zdejší infrastruktura odráží hodnoty této demografické skupiny: Obchody akcentují udržitelnost a šetrnost k přírodě, gastropodniky využívají lokálních surovin a požadavek na veganskou stravu je tu stejně přirozený jako volná wifina. Relaxovat můžete v jógových studiích, artové filmy Vám nabídne Bio OKO, jedno z mála jednosálových kin v Praze.

 

 

 

 

Pokud je Staré Město a Malá Strana hájemstvím historických památek, pak živé umění je doma na Praze 7. Domovský listu mu tu vystavují na Akademii výtvarných umění nebo na Fakultě architektury ČVUT, jejíž absolventi v Holešovicích a na Letné často zůstávají i po skončení studia. Jejich invence vrací život do ulic i budov, které se z reliktů industriální minulosti mění v multifunkční prostory a přirozená komunitní centra. Komplex Vnitroblock umístěný v někdejší tovární hale je skvělým příkladem: Můžete sem zajít na dobrou kávu, navštívit taneční studio, zahnat hlad ve foodtrucku nebo si koupit ikonické tenisky sneakers.

 

Umělecký duch Holešovic se tím ovšem zdaleka nevyčerpává. Najdete tu nejen výstavní prostory Národní galerie Praha se sbírkou moderního a současného umění, ale také unikátní Centrum současného umění DOX, které jako skoro všechno tady bývalo tovární budovou. Jeho ikonickým prvkem je 42 metrů dlouhá ocelovo-dřevěná vzducholoď Gulliver architekta Martina Rajniše, propojující dvě střešní terasy objektu. Vstupte – a vzneste se do oblak.

 

Skutečný architektonický klenot pak představuje restaurace tzv. Bruselského pavilonu. Postaven byl pro výstavu EXPO v roce 1958 v Bruselu a v celkovém hodnocení mezinárodní soutěže o nejkrásnější národní prezentaci získal nejen senzační první místo a ocenění Zlatá hvězda, ale také dalších 13 cen. V roce 1959 byl přenesen do Prahy – pavilon sám do prostoru dnešního Výstaviště Holešovice (kde bohužel v roce 1991 shořel), restaurace pak na Letnou, kde ji, teď už jako administrativní budovu můžeme obdivovat. Její zlaté časy připomíná nová výstavní síň Expo 58 Art přímo v objektu.

 

K životnímu stylu Letné patří moderní sportovní aktivity. Letenské sady nabízejí skvělé podmínky pro kondiční běh i jízdu na in-linech, procházky nebo duchovně regenerační cvičení. Pokračovat můžete v zeleném srdci Prahy, parku Stromovka na opačné straně hlavní letenské tepny. Travnaté břehy mnoha jezírek tu navíc lákají k piknikům a relaxaci.

 

Zapomenout nelze ani na místní gastronomii. Nejsou to okázalé zážitkové restaurace s aspirací na michelinskou hvězdu, ale autentické trendy podniky, kde si dáte pivo nebo sklenku vína, nekomplikovaný burger nebo salát a hlavně u nich nikdy nevíte, kde končí uvnitř a začíná vně, protože lidé se pořád přelévají, nosí si sklenice na venkovní parapety a do lokálů vnášejí vítr a smích. Protože Letná a Holešovice jedí, pijí a žijí na hranici světů.

 

 

1. Stromovka
2. LokálNad Královskou oborou 31
3. Letenské sady
4. Bruselský pavilonLetenské sady 80
5. Mr. HotDogKamenická 24
6. Bio OkoFrantiška Křížka 15
7. Veletržní palácDukelských hrdinů 47
8. Cobra barMilady Horákové 8
9. Pražská tržniceBubenské nábřeží 306/13
10. VnitroblockTusarova 31
11. DoxPoupětova 1