22. 6. 2020

Holešovice

Původně dělnická čtvrť je jedním z nejvíc trendy míst v Praze. Díky svému industriálnímu charakteru sice nepatří k nejkrásnějším, ale rozhodně je jednou z nejosobitějších. Právě zde najdete nejvyšší koncentraci alternativních kulturních center i uznávaných institucí, jimž průmyslová architektura zkrátka sluší. Až dostatečně nasytíte ducha, můžete občerstvit tělo v jednom ze zdejších bister, kaváren či restaurací, na které narazíte na každém kroku. A věřte, že je z čeho vybírat! Zklidnit mysl pak můžete v největším pražském parku Stromovka, který je odtud co by kamenem dohodil. Holešovice jsou zkrátka místem, kde se dobře žije. Tahle Praha není turistická, tak ji pojďme poznat jako místní!

Oběd i umění uprostřed tržnice

Gastronomicko-kulturní výpravu začněme v Pražské tržnici, která dnes svému účelu slouží již jen zčásti. Kromě trhu, který voní po čerstvém ovoci a bylinkách, zde najdete  třeba vyhlášenou asijskou restauraci, kavárny, ale i galerii moderního umění a populární Jatka78, domovskou scénu Cirku La Putyka. 

Vzducholoď v galerii? Proč ne! 

Asi 15 minut od tržnice se nachází jedna z nejlepších galerií se zaměřením na současnou uměleckou scénu – Centrum současného umění DOX. Možná nejste zrovna fanda moderního umění, budovu bývalé továrny však rozhodně neminete bez povšimutí. Zejména velkolepá vzducholoď pojmenovaná Gulliver usazená na střeše galerie budí pozornost kolemjdoucích. Jde o originální prostor pro přednášky o kultuře či autorská čtení po ty, kdo se nespokojí jen s prohlídkami řady zajímavých výstav, které se v DOXu po celý rok konají. Máte-li chuť, vstupte, dveře jsou vám otevřené. Vždycky je to zážitek.

Odtajněný Vnitroblock 

Multifunkční prostor ukrytý ve vnitrobloku na půl cest mezi tržnicí a DOXem, kde se pořád něco děje. Už dávno sem nemíří jen místní, naopak, Vnitroblock je jednou z hlavních holešovických atrakcí. Co zde můžete čekat? Pravou pražskou “hipsteřinu”, včetně retro křesílek po babičce, veganských laskomin či poctivých burgerů. Ty si můžete v klidu vychutnat v kavárně, na dvorečku nebo třeba v nejmenším kině široko daleko. Nechybí ani galerie, taneční a multimediální studio či obchod s trendy teniskami. Tahle živá scéna vás bude bavit dlouho, jako celé Holešovice.

Kov nikdy nebyl zajímavější

Večer zavítejte do jiného světa, který tvoří kovová kouzla instalace Cross Clubu. Nic tady není obyčejné, jednoduché a statické. Dobře se tady vaří i paří. Můžete si dát večeři a potom nasávat. Samozřejmě atmosféru alternativní hudební scény nebo letního kina v areálu. 

Holešovice se vám s dostanou pod kůži. Nejsou totiž žádnou továrnou na sny, ale opravdovou pražskou čtvrtí, která tvoří stylový zážitek. Odemkněte si k němu cestu!

 

Seznam památek / míst / institucí:

Pražská tržnice

DOX

Vnitroblock

Cross club