18. 6. 2020

To nej z pražských muzeí a galerií

Česká metropole nenabízí jen krásné výhledy a romantické toulky historickými uličkami a parky. Zatoužíte-li vyrazit za uměním či poznáním, je vám k dispozici celá řada muzeí a galerií. Následující výčet zahrnuje to nejzajímavější z pražské muzejní a galerijní scény.

Národní muzeum a jeho objekty

Národní muzeum je největším muzeem České republiky. Zabývá se řadou vědních oborů a sběrných oblastí od přírodních věd až po specializované obory věd společenských. Shromažďuje sbírky hmotných dokladů vývoje přírody, prehistorie a historie české i zahraniční provenience. Muzejní expozice se nacházejí v několika budovách v Praze.

Národní galerie Praha

Po pařížském Louvru druhá nejstarší galerie v Evropě nabízí vrcholná díla českého i světového výtvarného umění ve svých stálých expozicích i výstavách. Výstavní prostory Národní galerie jsou v současné době umístěny v těchto objektech: klášter sv. Anežky České, Schwarzenberský palác a Veletržní palác.

Lobkowiczký palác

V jediném soukromém objektu v areálu Pražského hradu se nachází muzeum s uměleckými sbírkami rodiny Lobkowiczů, které jsou považovány za největší a nejstarší dodnes původními majiteli vlastněné umělecké sbírky v České republice. Součástí sbírek jsou jak obrazy světoznámých malířů, tak i například hudební nástroje a manuskripty významných skladatelů 17.–19. století, například Beethovena a Mozarta.

Uměleckoprůmyslové muzeum

Hlavní budova Uměleckoprůmyslového muzea je po celkové rekonstrukci znovu otevřena pro veřejnost. V nádherných interiérech se nachází expozice, která je postupně doplňována. Návštěvníci se mohou těšit na unikátní exponáty od nábytku a skla až po oděvní módu, šperk, hračku či fotografii.

Museum Kampa

Jedno z nejatraktivnějších pražských muzeí moderního umění se nachází v bývalých Sovových mlýnech na Malé Straně. Sbírka Jana a Medy Mládkových obsahuje kolekci děl průkopníka abstraktního umění Františka Kupky, českého kubistického sochaře Otty Gutfreunda a díla významných autorů 20. století z tzv. východního bloku. Krátkodobé výstavy prezentují české autory. Aktuální speciální letní výstava představí tvorbu Alfonse Muchy, hlavního představitele secesního malířství a Pasty Onera, vůdčí osobnosti české vizuální scény.

Centrum současného umění DOX

Multifunkční prostor pro prezentaci mezinárodního i českého umění, architektury a designu se nachází v Holešovicích, v zrekonstruovaném komplexu průmyslových budov z 19. století. Centrum DOX je vnímáno jako dynamická kulturní platforma a prostor pro konfrontaci rozdílných přístupů a tendencí. Dominantou centra je unikátně řešený architektonický projekt, vzducholoď Gulliver, inspirovaný elegantními tvary vzducholodí z počátku dvacátého století, který je usazen na střeše galerie a je místem pro setkávání současného umění a literatury.

Národní technické a zemědělské muzeum

Dvojice monumentálních funkcionalistických staveb na Letné nabízí rozsáhlé unikátní sbírky dokumentující vývoj mnoha technických oborů, přírodních a exaktních věd a průmyslu a zemědělství. Součástí Národního zemědělského muzea je střešní zahrada, z níž je krásný výhled na Prahu.

Galerie hlavního města Prahy

Galerie se ve své výstavní činnosti zaměřuje zejména na moderní a současné umění, zároveň má na starosti také pražské památníky, sochy a kašny. Galerijní expozice můžete navštívit v několika budovách na území Prahy, mimo jiné také Bílkova vila na Hradčanech, Trojský zámek, či Dům u Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí.

Muzeum hlavního města Prahy

Muzeum spravuje nespočet sbírek, mapujících historii hlavního města Prahy. Archeologické sbírky tvoří početně nejrozsáhlejší celek muzea. Zavítat můžete také do  dvou unikátních vil,

Muzeum studené války v hotelu Jalta

Muzeum je umístěno v podzemí luxusního hotelu Jalta v bývalém protiatomovém krytu. Komunisté kryt pod hotelem Jalta postavili nejen pro své prominenty, ale také pro vysoké důstojníky Varšavské smlouvy. Deset metrů pod zemí v něm ale až do roku 1989 sídlila i StB, která odposlouchávala hotelové hosty ze Západu.

Muzeum Městské hromadné dopravy – Vozovna Střešovice

Muzeum se nachází v historických prostorách tramvajové vozovny ve Střešovicích, v objektu, který je technickou památkou. Jedinečná sbírka nabízí návštěvníkům přes čtyři desítky historických vozidel a další exponáty, jako jsou dobové fotografie, modely starých souprav, historické dokumenty, jízdenky a plakáty. Novinkou expozice je temná tramvaj, kterou se lidé vozili v období druhé světové války.

Portheimka – Museum skla

Jediné muzeum v Praze věnované fenoménu uměleckého skla sídlí v krásně zdobených reprezentačních prostorech barokního letohrádku na Smíchově. V přízemí vily se nachází stylová kavárna s letní zahrádkou. Nenechte si ujít výstavu luxusního českého šperku Stardust.

Muzeum Karlova mostu

V těsné blízkosti Karlova mostu, v několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha se nachází muzeum věnované druhému nejstaršímu kamenného mostu na území České republiky. Setkáte se s historií tohoto jedinečného místa a jedinečné stavby. Spojnice vedoucí přes řeku Vltavu nás přenese nejen ze Starého Města na Malou Stranu, ale také do dob korunovací českých králů, kteří po Karlově mostě při korunovacích projížděli.